Gezi teknelerine yeni düzenleme geliyor

Gezi teknelerine yeni düzenleme geliyor

Gezi teknelerine yeni düzenleme geliyor gezi yapan gezinti teknelerinin bağlama, barınma ve seyir güzergahlarıyla ilgili yeni bir talimatname hazırlıyor.Antalya...

Gezi teknelerine yeni düzenleme geliyorGezi teknelerine yeni düzenleme geliyor gezi yapan gezinti teknelerinin bağlama, barınma ve seyir güzergahlarıyla ilgili yeni bir talimatname hazırlıyor.

Antalya Liman Başkanlığı, Antalya ve Manavgat’ta günübirlik tur teknelerinin seyir güzergahları, barınma yerleri ile bağlama yerleri konularında yeni talimatname hazırlıyor.

Antalya Körfezi ve Manavgat bölgesinde günübirlik tur teknelerinin bağlama, yanaşma ve seyir güzergahlarının yeniden düzenleneceği taslak çalışması DTO Antalya Şubesinde gerçekleştirildi. Toplantıya Antalya Liman Başkanı Murat Müftüoğlu , eski Liman Başkanı Uzman Ramazan Kaplan, Liman Başkanlığı personeli Kürşat Biçici, DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Erol, Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz, DTO Şube Müdürü Cüneyt Koşu ve günübirlik tur tekneleri sahiplerinin katıldı. Toplantıda Antalya körfezi ve Manavgat Irmağı’nda günü birlik tur teknelerinin seyir güzergahları ele alındı.

Gezi teknelerine yeni düzenleme geliyor

Antalya Liman Başkanı Murat Müftüoğlu burada yaptığı konuşmada Antalya Liman Başkanlığı görev ve yetki sahasında Limanlar Yönetmeliği gereğince Antalya ve Manavgat Irmağı’nda faaliyette bulunan günü birlik gezinti teknelerinin bağlama ve seyir güzergahlarıyla ilgili yeni bir talimatname hazırladıklarını söyledi.

Bu taslağı DTO ve günübirlik tur teknesi sahipleriyle görüşüp fikir alışverişinde bulunarak son şeklini vereceklerini anlatan Mütfüoğlu, ‘’Antalya Liman Başkanlığı İdari Sınırları İçerisinde Günübirlik Seyir Yapan Gezinti (Tenezzüh) Teknelerinin Bağlama, Barınma Yerleri ile Seyir Güzergahlarına İlişkin Talimatnamesi’’ nin taslak hazırlık çalışmalarına hız verdiklerini bildirdi.

Taslak çalışmasının DTO yöneticileri ve günübirlik tur tekne sahiplerinin görüşleri alınarak gerçekleştirildiğini belirten Müftüoğlu, ‘’Taslak tarafların karşılıklı fikir alışverişinin yapılmasından sonra son şeklini alacak ve Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’nın onayına sunulacak. Onaydan sonra da Talimatname yürürlüğe girecek’’ dedi.

DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Erol da Liman Başkanlığı’nın yaptığı taslak çalışmasında DTO’nun ve günübirlik tur tekne sahiplerinin görüşlerinin almasının Liman otoritesinin denizcilik sektörüne verdiği önemin göstergesi olduğunu kaydetti.

DTO, Liman Başkanlığı ve Günübirlik tur tekne sahiplerinin fikir alışverişi ve değerlendirmeleri sonucu taslak son şeklini aldı.

Taslakta neler var?

Antalya Liman Başkanlığı sorumluluk alanında günü birlik tur teknelerinin seyir, can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla hazırlanan taslakta önemli değişlikler yer alıyor.

Liman Başkanlığı’nın tespit ettiği yasal iskelelerin dışında kalan yerlerden yolcu indirme ve bindirme kesinlikle yasak. Otel ve tatil köylerinin sadece turistlerin güneşlenmesi amacıyla yapılan iskelelerden yolcu indirilip bindirilmesi tespit edilmesi halinde, otel yöneticilerine, iskele sahiplerine ve tekne sahiplerine yüksek idari para cezası verilecek.

Günübirlik teknelerdeki yolcu sayıları mutlaka Liman Başkanlıklarına bildirilecek.

Günü birlik gezinti teknelerinin Kaleiçi Limanından başlayan doğu ve batı güzergahları, Çelebi Marina’dan başlayan gezilerde de yine doğu ve batı seyir güzergahları ile Manavgat Irmağı çıkışı ile Side bağlama güzergahları da belirlendi.

Günübirlik gezinti tekneleri can, mal ve seyir güvenliği açısından şelalelere 25 metre, falezlere de 50 metreden daha az mesafede yanaşmayacak.

Tur teknelerinde görevli kaptan ve mürettebatı, denizcilere mahsus kılık kıyafetlerini giyecek ve branşlarına göre işaret ve apoletleri takacak.

Manavgat Irmağı’nda, Antalya Liman Başkanlığı günübirlik gezinti teknelerinin sayısına ve boylarına sınırlama getirebilecek ve kısıtlama yapabilecek.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.