Genç Avrupalı TIR sürücüsü

Genç Avrupalı TIR sürücüsü

İlk kez düzenlendiği 2003 yılında büyük ilgi gören “Scania Genç Avrupalı Tır Sürücüsü Yarışması” 2010 yılı Türkiye elemeleri için başvurular...

İlk kez düzenlendiği 2003 yılında büyük ilgi gören “Scania Genç Avrupalı Tır Sürücüsü Yarışması” 2010 yılı Türkiye elemeleri için başvurular başladı. Scania tarafından yol güvenliğini artırarak trafik kazalarını azaltmak ve sürücüleri bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen yarışmaya başvurular 1 Eylül 2010 tarihine kadar yapılabilecek. Başvuruların ardından Türkiye etabı 13 Eylül 2010 tarihinde İzmit’ten başlayacak.

 Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Türkiye’nin de üçüncü kez katıldığı “Genç Avrupalı Tır Sürücüsü Yarışması”, Scania'nın yol güvenliğini artırmaya ve profesyonel sürücülerin yeteneklerini iyileştirmeye yönelik olarak uzun zamandan beri gerçekleştirdiği çalışmaların bir parçası olarak ön plana çıkıyor. Doğuş Otomotiv ve Scania firmalarının trafikte yol güvenliği konusundaki ortak vizyonunun bir ürünü olarak Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında düzenlenen bu yarışmaya, Türkiye’den de adaylar yollanıyor. Yarışma süresince katılan adaylara sürekli teorik eğitimler verilerek testler uygulanıyor. Manevra testlerinde sürüş yeteneklerini geliştirmek üzere adaylara araç üzerinde eğitim verilmeye devam ediliyor. Doğuş Otomotiv Scania tarafından uzun yıllardır çok önem verilen sürücü eğitimi, ekonomik ve güvenli sürüş eğitimleri bu yarışma ile bir kez daha gündeme geliyor ve daha çok sürücüye bu konuda ücretsiz eğitimler de veriliyor.

 İzmit, Samsun, Adana ve İzmir illerinde yapılacak ön elemelerde başarılı olacak yarışmacılar 21 Eylül tarihinde İstanbul’da düzenlenecek Türkiye finaline katılma hakkını kazanacaklar. Finalde birinciliği elde eden sürücü Ekim ayında İsveç’te düzenlenecek Avrupa finalinde Türk bayrağını temsil edecek.

 Adayların 1 Eylül 2010 tarihine kadar başvurabileceği yarışmaya, 1975 yılı ve sonrasında doğan ve D sınıfı ehliyete sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılabiliyor. Yarışmaya katılmak isteyen adaylar başvurularını Scania Yetkili Satıcı ve Servislerinden elde edebilecekleri başvuru formlarını doldurarak katılabilirken aynı zamanda www.scania.com.tr web sitesi üzerinden ulaşabilecekleri form yolu ile başvurabilecekler. Yarışmacılar yakıt ekonomisi, etkili sürüş teknikleri ve manevra testleri alanında gerçekleştirilecek olan 3 ayrı etapta değerlendirilecek. Yarışmaya başvurmak isteyen adaylara ise trafik kuralları, güvenli ve ekonomik kullanım, ağır ticari araç teknolojisi ve yol güvenliği konulu teorik test soruları sorulacak ve doğru cevap verenler bölgesel yarışlara katılma hakkını elde edecek.

LOJİPORT

  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.