Gemi mezarlığına Türk şirketi talip

Gemi mezarlığına Türk şirketi talip

 Son yıllarda Afrika ile ticareti artıran Türk işadamları, ilginç girişimlere imza atıyor.Antalya merkezli Vardakosta Denizcilik İnşaat şirketi,...

 

Son yıllarda Afrika ile ticareti artıran Türk işadamları, ilginç girişimlere imza atıyor.

Antalya merkezli Vardakosta Denizcilik İnşaat şirketi, dünyanın en büyük gemi mezarlığı olarak geçen Moritanya'nın Noadibou kentindeki batık gemilerin çıkarılmasına talip oldu. Şirketin Genel Müdürü Bekir İnanç Kendiroğlu, gemi batıklarından 25 milyon Euro gelir hedeflediklerini söyledi. Batı Afrika ülkelerinden Moritanya'da 400'e yakın terk edilmiş batık gemi enkazı bulunduğunu belirten Kendiroğlu, "Buradaki gemi enkazlarını kaldırarak hem kıyıyı temizlemeyi hem de ekonomik gelir elde etmeyi planlıyoruz." dedi.

 

Avrupa'da eskiyen gemileri hurdaya ayırmak maliyetli olduğu için masraftan kaçmak ve prosedürlerle uğraşmak istemeyen Avrupalı balıkçılar, ekonomik ömrünü tamamlayan gemilerden kurtulmak için Moritanya'ya götürüp bırakıyorlar. Kuvvetli gel-git olayının görüldüğü bölgeye terk edilen gemiler kısa sürede batıyor. Moritanya açıklarında 400 terk edilmiş gemi enkazı bulunuyor. Avrupa Birliği, bu ayıbını Moritanya sahillerini turizme açarak temizlemeyi planlıyor. Bunun için batık gemilerin kaldırılmasına yönelik 28 milyon Euro bütçeli bir fon oluşturdu. Batık çıkarma üzerine deneyimli Türk şirketi Vardakosta Denizcilik, AB ve Moritanya hükümetiyle temasa geçerek buradaki batık gemilerin temizlenmesine talip oldu. Batığı hiçbir ücret almadan hurda karşılığında çıkarmayı teklif ettiklerini belirten Genel Müdür Kendiroğlu, "Bizim dışımızda buna talip olan kimse yok. Çalışmalara bu ay içinde başlamayı planlıyoruz." diye konuştu. Şirket, gemileri parçalayarak 15-20 bin tonluk parçalar halinde Türkiye'ye getirmeyi planlıyor.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.