Full Charger 4 şarj istasyonu kurdu

Full Charger 4 şarj istasyonu kurdu

Her ne kadar bu tarz araçların yaygınlaşması için evden bile şarj edilebileceği açıklansa da pratikte kamuya açık birçok alanda şarj istasyonlarının...

Her ne kadar bu tarz araçların yaygınlaşması için evden bile şarj edilebileceği açıklansa da pratikte kamuya açık birçok alanda şarj istasyonlarının kurulması gerekecek. Hatta teşvik edici olması açısından Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, geçen hafta bakanlığın bahçesine bir adet şarj istasyonu kurulduğunu açıkladı. Türkiye'de altyapı çalışmaları için bir yıldan daha uzun bir süredir çalışma yapan Full Charger, ilk 4 istasyonu faaliyete geçirdi. Avrupa'da 117 şehirde istasyon kuran şirket, Türkiye'de en büyük operatör olma hedefiyle yola çıktı. Yılsonuna kadar 2 bine yakın istasyon kuracağını açıklayan şirket, 10 yıl içerisinde Türkiye çapında 5 bine yakın yerel girişimci ile ortak olacak.

Merkezi Paris'te bulunan Full Charger'ın Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ataman, aynı zamanda Avrupa operasyonunun da içinde yer aldıklarını belirterek, "Biz sadece Türkiye için iş yapan bir şirket değiliz. Avrupa'da önemli tecrübelerimiz var. Elektrikli otomobile şarj konusu yeni bir işkolu. Bu iş GSM operatörlüğü gibi, Turkcell gibi gelişecek. Her köşe başında isteyen elektrik şarj yeri kuramayacak. Pazarda maksimum 2 ya da 3 operatör kalabilecek. Bir bakıma bir araç bir operatörden şarj hizmeti alıyorsa sürekli onunla yoluna devam etmek durumunda kalacak. Bataryanın sağlığı, kasko-sigorta standartları kullanıcıları buna zorlayacak" diye konuştu.

Türkiye'nin elektrikli otomobil konusunda Çin ve Hindistan gibi ülkelerin ardından temel gösterge ülkelerden biri olacağını anlatan Ataman, "Bunu fırsata çevirmek gerekiyor. Elektrikli araçlara yönelik birçok iş biçimi Türkiye'de geliştirilebilir. Şarj istasyonlarının yerel girişimcilerle birlikte kurulması da bunlardan biri." diye konuştu. Türkiye'de hangi il ve ilçede ne kadar şarj istasyonuna ihtiyaç olduğu konusunda çok detaylı bir çalışma yaptıklarını kaydeden Ataman, 10 yılda 100 istasyona ulaşacak 256, yine 10 yılda 20 istasyona ulaşabilecek 4 bin 200 girişimciye ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Ataman, yerel girişimcilerin gelire ortak edileceğini belirtti. Kurulacak şarj istasyonlarının uydu üzerinden birbiriyle iletişim halinde olacağını kaydeden Ataman, normal şarj istasyonunun yatırım maliyetinin 4 bin 500 ile 6 bin Euro, hızlı şarj istasyonunun ise 50 bin Euro olduğunu sözlerine ekledi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.