Ford, üçüncü vardiyaya geçti

Ford, üçüncü vardiyaya geçti

Üst üste 9 yıldır Türkiye otomotiv sektörünün lideri olan Ford Otosan, artan iş hacmi sebebiyle üçüncü vardiyayı başlattı. Şirket bu uygulamayla...

Üst üste 9 yıldır Türkiye otomotiv sektörünün lideri olan Ford Otosan, artan iş hacmi sebebiyle üçüncü vardiyayı başlattı. Şirket bu uygulamayla yılsonuna kadar bin kişiye yeni iş imkânı sağlayacak. Bu yılın ilk çeyreğinde toplam satışları geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 45 artarak 79 bin 770 adede ulaşan şirketin ihracat gelirleri bir milyar 296 milyon liraya çıktı. Ford Otosan'ın net kârı da yüzde 101 artışla 143 milyon lira oldu.

Şirket Genel Müdürü Nuri Otay, Ford Otosan'ın 2009'da 2,4 milyar dolar olan şirket değerinin yüzde 46 artışla 2010'da 3,2 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. Otay, 2011 birinci çeyrek sonuçlarını değerlendirirken "Otomotiv pazarında yüzde 14,6'lık pazar payıyla birinciliğimizi koruduk; binek oto pazarında yüzde 9,8, hafif ticari araçta yüzde 18,5, orta ticari araçta yüzde 31,9, kamyonda ise yüzde 23,3 pazar payına sahip olduk. 2011'de de 10. kez sektör lideri olmayı hedefliyoruz." dedi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46'lık değişimle ihracat gelirlerini 886 milyon liradan 1 milyar 296 milyon liraya yükselten Ford Otosan, ABD, İngiltere, Almanya ve İtalya başta olmak üzere mevcut ülkelerde pazar payını artırdı. Ayrıca, Brezilya ile başlayan G.Amerika Transit ihracatına, bu yıl Arjantin ve Şili'yi de ekledi. Şirket bu yıl ABD'ye 35 bin, Latin Amerika'ya 5 bin araç satacak. 5 kıtada 70'ten fazla ülkeye araç ihraç eden şirket, 75'ten fazla ülkeye de yedek parça satışı yapıyor. Şirket, Brezilya ve Romanya'daki Ford fabrikalarının imalatını desteklemeye yönelik parça ikmali de gerçekleştiriyor.

Ford Otosan, yeni Transit üretimi için Kocaeli'ndeki fabrikasına 630 milyon dolarlık yatırım başlattı. Bugüne kadar 700 binin üzerinde ihracatıyla Türkiye'ye 10 milyar doların üzerinde ihracat geliri kazandıran Transit'in 7'nci jenerasyonunun üretimi, Kocaeli fabrikasının Ford'un global üretim merkezlerinden biri olarak pozisyonunu güçlendirecek. Ford Otosan Genel Müdürü, hafif ticari araç sınıfı için üreteceği yeni bir araç projesi için de ayrıca 205 milyon Euro'luk ikinci bir yatırım kararı aldıklarını, 2011'i 'ticari araçta yatırım yılı' ilan ettiklerini ifade etti. Ford Otosan yeni iki model yatırımı ve mühendislik harcamaları için 2013 yılına kadar bir milyar dolar ayırdı.

Ford Otosan'ın ürettiği ticari araçların yanı sıra Ford Global Ürün ve Motor Geliştirme Sistemi'nin de bir parçası olarak stratejik önem kazanan Ar-Ge merkezi yeni yatırımlarını desteklemek amacıyla gelecek iki yıla yayılan süreçte büyümesini sürdürecek. Şirketin Kocaeli fabrikasındaki üretim adetleri de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artışla 66 bin 877'ye yükseldi. Mevcut ülkelerdeki pazar payını yukarı çeken, yeni pazarlara açılan ve yeni yatırımları sebebiyle üretim adedini artıran şirket, haziranda üçüncü vardiya sistemine geçiyor. Yılsonuna kadar 1.000 yeni eleman istihdam etmeyi planlıyor.


LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.