Ford Otosan’ın hedefi 4.4 milyar dolarlık ihracat

Ford Otosan’ın hedefi 4.4 milyar dolarlık ihracat

Gölcük tesisinin kapasitesini artırma kararı alan Ford Otosan, hedeflerini de büyüttü. Şirket bu yıl 375 bin araç üretip, 300 binini dünya pazarlarına gönderecek. Dev üretici 4.4 milyar dolarla gözünü 3’üncü kez üst üste Türkiye’nin ihracat şampiyonluğuna

Uzun süredir yatırımlar konusunda sessiz kalan Ford Otosan, yılın ikinci yarısına hızlı girdi. Avrupa’dan gelen Transit ve Custom siparişlerini yetiştirmek için 52 milyon dolarlık yatırımla Gölcük fabrikasının üretim kapasitesini 415 bin adetten 455 bine çıkarma kararı alan şirket, 2017 yılı hedeflerini de büyüttü. Ford Otosan daha önce Nisan’da yukarı yönlü revize ettiği yıl sonu planlarını tekrar yükseltti. Şirket bu yıl toplam satış, üretim ve ihracatta tarihinin en yüksek rakamlarını elde edecek.

3 alanda rekor kıracak

Ford Motor Company’nin Avrupa’daki ticari araç üssü, üretim hedefini 345-355 bin adet aralığından 365-375 bine revize ederken, ihracat tahminini 280-290 bin araçtan 290-300 bine çıkarttı. İhracat rüzgarıyla 385-405 bin adetlik toplam satış öngörüsü 385-405 bin adetten 400-420 bine çekildi. Ford Otosan göstereceği bu performansla 3 alanda rekora imza atacak. Toplam satış, üretim ve ihracatta tüm zamanların zirvesine ulaşacak. Ancak en önemlisi Türkiye’de ilk kez bir otomotiv şirketi 4 milyar doların üzerinde döviz geliri sağlayacak. Geçen yıl 3.9 milyar dolarla üst üste ikinci kez Türkiye’nin ihracat şampiyonu unvanını alan Ford Otosan, çıtayı yüzde 13 büyümeyle yaklaşık 4.4 milyar dolara çıkarmış olacak. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Avrupa’dan gelen talepte ciddi bir artışın olduğunu belirterek, “Özellikle Custom ve Transit modellerine İngilte, Almanya, Fransa ve İtalya’dan yoğun ilgi var” dedi. Gelecekte daha da artacağını öngördükleri bu talebi karşılayabilmek için üretim kapasitemizi artırma kararı aldıklarını hatırlatan Yenigün, “Bu kapasite artırımı ile hem artan talebi karşılayacak hem de Transit ve Custom modellerimizin üretim ile ihracatında yeni rekorlar kıracağız” diye konuştu.

ford-otosan-.jpg

Avrupa’da 100 ticariden 71’i Gölcüklü

Ford’un Avrupa’da sattığı tüm ticari araçların yüzde 71’ini ve Transit modellerinin yüzde 82’sini Türkiye’de üreten Ford Otosan, kapasite artırımı ile artan talebi karşılayabilecek. Mevcut haliyle 290 bin adet Transit ve Custom modellerinin üretilebildiği Gölcük Fabrikası, kapasite artırımı sonrasında 330 bin adet üretim kapasitesine sahip olacak.

2017’de yine şampiyonuz

Son 2 yıldır Türkiye’nin ve 6 yıldır üst üste otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu olan Ford Otosan, 2017 yılı için de iddialı. Yenigün, “Kocaeli’deki üretimi artırma kararımız ve araçlarımıza yönelik yoğun talep sayesinde Türkiye ihracat liderliğini önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi hedefliyoruz. Son 2 yıldır olduğu gibi bu yıl da ihracat şampiyonu olacağımıza inancımız tam” değerlendirmesini yaptı.

Pazar tahminini 950 bine revize etti

Avrupa’nın yanı sıra yurt içi pazar tahminlerinde de revizyon yaptıklarını söyleyen Haydar Yenigün, 105-115 bin aralığındaki hedefi 110-120 bin aralığına çektiklerini belirtti.Yenigün, “2017 yılı için sektörümüz ve otomotiv pazarı adına olumlu bakış açımızı koruyoruz. Yılbaşından bu yana 1 milyon adetlere yakın seyredeceğini bekliyorduk. Öngörümüzü 850-900 bin adetlerden, 900-950 bin adet olacak şeklinde yükselttik” dedi. 

Kaynak: Mete Tansu- Vatan

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.