EMITT 2011 Fuarı açıldı

EMITT 2011 Fuarı açıldı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) işbirliğinde Ekin Fuarcılık ve ITE Group tarafından düzenlenen...

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) işbirliğinde Ekin Fuarcılık ve ITE Group tarafından düzenlenen ''15. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı-EMITT 2011'', Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, açılışta yaptığı konuşmada, dünyada turizmin çok özel ve önemli sektörlerden biri olmaya başladığını, ekonomideki, iletişim ve ulaşımdaki gelişmelerin, bir milyara yakın insanın gezmek, görmek, öğrenmek amacıyla dünyaya çıkmasına yol açtığını söyledi.

 

Turizmin ekonomik büyüklüğün çok daha ötesinde birbiriyle dünyayı tanıştıran, barıştıran bir sektör olması açısından önemini vurgulayan Günay, ''Gelecek yüzyılları, gelecek dönemi kuracak olan, barışı kuracak olan, insanlığın geleceğini kuracak olan sektörlerin başında turizm geliyor'' dedi.

 

Bakan Günay, bunu sağlayacak turizmin isimsiz kahramanlarını sevgi ve saygıyla selamladığını ifade etti.

 

Türkiye'nin dünyadaki bu gelişmeyi içselleştiren, bunu paylaşan, bu gelişmeden önemli pay almaya başlayan ülkelerden birisi haline geldiğine dikkati çeken Günay, Türkiye'nin gelen turist sayısı bakımından dünyada 7. ülke olduğunu, gelir açısından ise resmi rakamların dünyada 9. ülke olduğunu gösterdiğini, ancak bunun çok daha yukarıda olduğuna inandığını söyledi.

 

-''BU TARTIŞMALARI GERİDE BIRAKACAK UYGARLIK DÜZEYİNE ULAŞMIŞ ÜLKE''-

 

Günay, turizm gelirlerinin klasik bazlı hesaplama yöntemleriyle hesaplandığını, bakanlık olarak yeni hesaplama yöntemleri üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

 

''Biz turizme elbette bir ekonomik gelişme kapısı ama aynı zamanda bir sosyal dönüşüm, sosyal gelişme sahası olarak görüyoruz. Sosyal yaşamı, çağdaş yaşam kalitesini geriye çekecek hiçbir düzenleme bizden, bizim hükümetimizden, bizim anlayışımızdan, bizim yönetimimizden olmaz. Bazı tedbirler var. Bir bölgede eğlenceyi iyi yaşamak elbette insanların hakkıdır ama aynı bölgede dinlenmeyi yaşamak ta insanların hakkıdır. Biz bu dinlence ve eğlence arasında makul bir denge kurmaya çalışıyoruz. Biz yine insanların istediği gibi yaşama hakkına saygılıyız. İsteyen alkol tüketir, isteyen tüketmez. Biz sadece çocuklarımızı, gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan kurtarmaya özen gösteririz. Onun dışında insanların başkasını rahatsız etmedikçe ve kendi bedenlerine ölçüsüz bir zarar vermedikçe her türlü yaşama, eğlenme, dinlenme, yeme, içme hakları bizim için temel insanlık haklarıdır. Ve Türkiye artık çok şükür olsun ki bu tartışmaları bu konuları geri bırakacak bir uygarlık düzeyine, çağdaşlık düzeyine ulaşmış bir ülkedir.''

 

Türkiye'nin dünyadaki ekonomik krize rağmen gelen turist sayısı azalmayan ender ülkelerden birisi olduğunu ifade eden Günay, 2010 yılında 28,5 milyon turist sayısına ulaşıldığını, 2011 yılında da yüzde 5'lik bir artışla 30 milyon turistin hedeflendiğini, Cumhuriyet'in 100. yılında ise 50 milyon turist sayısının geride bırakılmasının ön görüldüğünü kaydetti.

 

Turizmin, Anadolu içlerinde de yayılmasını istediklerini belirten Günay, bunun ip uçlarının görülmeye başlandığını, Türkiye'nin her tarafını dünya turizminin gelişme imkanlarından yaralandırmaya çalıştıklarını ifade etti.

 

-''KOMŞULARIMIZIN KRİZ DEĞİL BARIŞ İÇİNDE YAŞAMALARI ARZUSUNDAYIZ''-

 

Günay, turizmde rekabetin bulunduğunu ancak haksız rekabetten yana olmadıklarını belirterek, ''Komşularımızın kriz yaşamalarını değil komşularımızın barış içinde yaşamalarını arzu ediyoruz. Biz bütün kardeşlerimize, komşularımıza, bütün insanlık alemine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çünkü şunu biliyoruz; dünyada barış olursa ülkemizde barış olur. Turizm yoluyla barışı kurmaya, barış yoluyla turizmi yükseltmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

 

EMITT fuarının 15. yılını kutladığını ve fuardaki katılımcı sayısının turizmin nereden nereye geldiğinin en büyük göstergesi olduğunu ifade eden Günay, sektörde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Bakan Günay, Cumhuriyet'in 100. yılına gelindiğinde Türkiye'nin barış, birlik, kardeşlik içinde insanlık standartlarını içtenlikle özümsemiş olan dünya turizminin markası ülkelerden birisi haline geleceğini, görülmezse eksiklik hissedilen ülkelerden birisi olacağını belirtti.

 

-FUARIN ''KONUK ÜLKESİ'' YEMEN-

 

Fuarın ''konuk ülkesi'' Yemen'in Turizm Bakan Yardımcısı Omar Babelgeith de konuşmasında, Yemen'in 4 mevsim turizmin yaşanacağı önemli bir destinasyon olduğunu ifade ederek tarihi, kültürel ve çevre turizmine meraklı kişilerin buluşma noktası olduğunu söyledi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.