Elektrikli otolara özel lastik

Elektrikli otolara özel lastik

Sabancı Holding'in iştiraki Kordsa Global'in üst yöneticisi (CEO) Hakan Tiftik, Ar-Ge'ye önem verdiklerini, bu çerçevede müşterileri olan lastik üreticileriyle...

Sabancı Holding'in iştiraki Kordsa Global'in üst yöneticisi (CEO) Hakan Tiftik, Ar-Ge'ye önem verdiklerini, bu çerçevede müşterileri olan lastik üreticileriyle işbirliği halinde olduklarını söyledi. Tiftik, otomotivcilerin araçları hafifletmek için çalışma yürüttüklerini, bu konuda kendilerinin yapacağı en iyi iyileştirmenin ise lastiklerde daha az kauçuk kullanılmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

2009 ve 1010'da müşterilerle yaptıkları çalışmalarda bütün projeleri bu konuya odakladıklarını vurgulayan Tiftik, "Michelin, Good Year gibi büyük lastik firmaları bu konuda bizi stratejik teknolojik geliştirme ortakları seçti" dedi. Hakan Tiftik, hızla yaygınlaşan elektrikli araçların lastik teknolojisinde de fark oluşturacağı görüşünde. Bu araçların tekerlek devrinin yüksek olduğuna işaret eden Tiftik, "Lastiklerin santrifüj kuvvetinin çok güçlü olması gerekiyor. Burada, piyasanın yüzde 38'ine hakim olduğumuz naylon ürün devreye giriyor. Yüksek hız lastiklerinde kullanılan bu ürün, lastiğin dışını kuşak gibi sararak büyümesini engelliyor. Elektrikli otomobillerde devir sayısı fazla olduğu için bu araçlarla birlikte, bizim ürünümüzün kullanıldığı lastiklerin satışı da artacak diye bekliyoruz." ifadelerini kullandı. Kordsa Global'in 2010'daki faaliyetleri hakkında bilgi veren Hakan Tiftik, 9 kıtada 10 tesis ve 5 bin çalışanla faaliyet gösterdiklerini, cirolarının yüzde 55'inin 5 büyük lastik üreticisinden geldiğini söyledi. Geçen yıl ciroda yüzde 25 artış meydana gelirken, net kârın 50 milyon lira olduğuna, Türkiye'deki tesislerinden 395 milyon liralık ihracat ve 49 milyon liralık yatırım yaptıklarına değinen Tiftik, 2011'de 55 milyon dolar yatırım planladıklarını açıkladı. Bu yıl Asya-Pasifik'teki büyümenin süreceğine, K.Amerika ve Avrupa'nın eski seviyelerinin yakalanmasının öngörüldüğüne işaret eden Tiftik, "Çin önemli bir pazar. Ama Endonezya'da üretimimiz var. Endonezya'nın da Çin ile ikili anlaşması sayesinde bu ülke üzerinden Çin'e sıfır gümrüklü satış yapılabiliyor. Çin'de bez tesisi görüşmeleri askıya alındı diyebilirim" bilgisini verdi.

Hakan Tiftik, Kordsa Global'in 2011 yılı hedeflerine ilişkin de "2010'da 850 milyon dolar ciro elde ettik. 2011'de 1 milyar dolarlık ciro hedefimiz var. Bu hedefimiz 2012 içindi ancak artan pazar dinamikleri doğrultusunda bu hedefimizi 2011'e aldık" dedi.


ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.