Ekol, ihracatı blok trene yükledi

Ekol, ihracatı blok trene yükledi

Ekol Lojistik, bu soruna verimli ve çevreci bir çözüm geliştirerek, 2008 yılından bu yana uyguladığı 'blok tren uygulamasını geliştirmeye devam ediyor.Türk...

Ekol Lojistik, bu soruna verimli ve çevreci bir çözüm geliştirerek, 2008 yılından bu yana uyguladığı 'blok tren uygulamasını geliştirmeye devam ediyor.

Türk malları, Avrupa ülkelerine çıktıkları ihracat yolculuğunda her bir gidiş-dönüş karayolu seferinde 7 bin kilometreye ulaşan mesafe kat ediyor. Ekol Lojistik, bu soruna verimli ve çevreci bir çözüm geliştirerek, 2008 yılından bu yana uyguladığı 'blok tren' (Intermodal) uygulamasıyla ortalama 7 bin kilometre olan yolculuğun karayolu bölümünü 2 bin kilometreye düşürdü. Bu çerçevede 2011'de 500 blok tren seferi yapılacak.

Uygulama sayesinde her seferde araç başına bin 600 litre yakıt tasarrufu sağlanacak. Avrupa Birliği, Gümrük Birliği kapsamındaki malların Kıta Avrupası'ndaki serbest dolaşımının demiryoluna kaydırılması için yıllardır çalışıyor. Ancak ülkelerin farklı uygulamaları, henüz birbiri ile uyumlu hale getirilemedi. Bunun sonucu olarak Avrupa'yı boydan boya geçmesi gereken Türk malları hem yüksek maliyet nedeniyle rekabet gücünün zayıflamasına maruz kalırken, hem de taşıma sırasında çevre kirliliğine neden oluyor.

Ekol Lojistik, çevreye duyarlı yeşil lojistiğin önemli araçlarından biri olan Intermodal sistemini kullanarak, hem karayolu mesafesini kısalttı hem de maliyetlerde düşüş sağladı. Türk malları, blok tren uygulamasıyla çekici eşliği olmadan, yarı-römorklarla, İstanbul, İzmir ve Mersin limanlarından RoRo gemilerine yüklenerek, 3 gün içerisinde İtalya'nın Trieste Limanı'na gönderiliyor. Trieste'den sonra, varış gününde limandan trenlere yüklenen yarı-römorklar, bir günden kısa zaman zarfında Almanya Worms terminaline ulaşıyor. Trenden indirilen yarı-römorklar, Ekol'ün Alman plakalı çekicilerine takılarak bu noktadan sonra Almanya, Benelüks ülkeleri, Fransa, İngiltere, İsviçre, Danimarka, İrlanda ve İspanya'ya taşınıyor.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.