Dünyanın en büyük gemi mezarlığı

Dünyanın en büyük gemi mezarlığı

 Ülkenin ikinci büyük şehri ve aynı zamanda ekonomik başkenti olan Noadibou'da, Beyaz Burun kıyılarında 100'den fazla terk edilmiş gemi enkazı kaldırılmayı...

 

Ülkenin ikinci büyük şehri ve aynı zamanda ekonomik başkenti olan Noadibou'da, Beyaz Burun kıyılarında 100'den fazla terk edilmiş gemi enkazı kaldırılmayı bekliyor.

Balık rezervi yönünden zengin olan ülkede, demir yığını gemi enkazları deniz ekosistemi için tehlike arz ediyor. Uzmanlar, bölgede, insan sağlığına uzun vadede zararlı olan ve 2001 Stockholm Antlaşması'na göre kullanımı yasaklanan poliklorlu bifenil toksik maddesine aşırı miktarda rastlandığını belirtiyor. Bunun sebebinin de derin sularda ve yüzeyde gömülü olan, çürümeye terkedilmiş gemiler olduğunu ifade ediliyor.

1980'li yıllarda balıkçılık sektörünün kamulaştırılmasından sonra ekonomik olmadığı için terk edilen gemilerle dolu kıyı şeridi, adeta büyük bir gemi mezarlığını andırıyor. Daha sonra, zamanın yerel yöneticilerin, miadını doldurmuş gemilerin de buraya terk edilmesine göz yummasının ardından, durumun kontrolden çıktığı belirtiliyor. Avrupa Birliği Komisyonu ise gemilerin kaldırılması için 28 milyon Euro bütçe ayırdı. Ağırlığı 200 tondan bin 200 tona kadar değişen dev hurda yığınlarının, önümüzdeki ay kaldırılmaya başlanması bekleniyor.

CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.