Dünya devinden 3. Havalimanı’na lojistik üssü

Dünya devinden 3. Havalimanı’na lojistik üssü

Avrupalı havacılık devi Airbus, yapımı süren İstanbul'un yeni havalimanında bir lojistik üssü ile pilot eğitim merkezi kurmak istiyor.

Yeni havalimanını inşa eden konsorsiyumun ortaklarından olan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, dünya havacılık devi Airbus'un yeni havalimanından çok etkilendiğini ve İstanbul'da olmak için çok kapsamlı bir teklifte bulunduklarını açıkladı. Kosovalı öğrencilerin eğitimi için sivil havacılık okulu olan ENAC'la Fransa'da anlaşma imzalayan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, eğitim gören gençlerle Toulouse'da bulunan Airbus tesislerini gezdi. Gezi esnasında Airbus yetkilileri Ebru Özdemir'e 3. Havalimanı'yla ilgilendiklerini ve burada bir lojistik üssü ile pilot eğitim merkezi kurmak istediklerini bildirdi. Yeni havalimanını inşa eden konsorsiyumun ortaklarından olan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, müşterilerine yakın olmak isteyen Airbus'ın yeni havalimanından çok etkilendiğini söyledi.

AİRBUS İSTANBUL'U İSTİYOR
Özdemir şöyle konuştu: "Airbus yetkilileriyle de görüştük. 3. Havalimanı daha doğrusu yeni havalimanına ilgilerinin olduğunu belirttiler. Söyledikleri şöyle bir şey; 'Eskiden bize gelen bütün siparişler Avrupa kıtasından geliyordu. Şimdi bizim yüzde 80 müşterimiz Uzakdoğu ve Ortadoğu'dan. Dolayısıyla biz müşterilerimize yakın yerlerde bakım-onarım, lojistik hangarları, simülasyon merkezi, pilot eğitim merkezi kurmak isteriz. Sizinle bu konuda çalışma imkanımız olabilir mi?' Bir takım görüş alış verişlerinde bulunduk."

ÇOK ETKİLENDİLER
"3. havalimanı ile ilgili biz onlara neler yapacağımızı anlattık. Çok etkilendiler. Zaten şu anda hem yeni havalimanı projesinden hem de THY'nin başarısından çok etkilenmiş durumdalar. Bir görüş alışverişinde bulunduk. Biz de Airbus A 380'nin yapılışını görüp ondan etkilendik. Çok faydalı bir gezi oldu. Bundan sonra temasta kalalım dedik. Ben ilgili olduklarını hissettim çünkü sonuçta müşterilerine yakın olmak istiyorlar. Dünyanın en büyük havalimanı yapılıyor ve müşterilerine en yakın olmanın yolu 90 milyon kapasiteli bir havalimanının içinde olmalarıyla ilgililer. Görüşmeleri bundan sonra olumlu bir şekilde devam ettiririz."

SADECE İSTANBUL'UN DEĞİL DÜNYA HAVACILIĞININ İHTİYACI VAR
Yeni havalimanı ile ilgili sürecin nasıl işlediğine ilişkin bir soruyu da Özdemir, "Havalimanı hızla devam ediyor. Amacımız en kısa sürede bitirmek. Çünkü Türk havacılığının değil dünya havacılığının böyle bir Huba (merkeze) bir an önce ihtiyacı var. THY'nin bir sürü siparişi var. Sonuçta İstanbul gerçekten havacılığın merkezi olacak. Dolayısıyla havalimanını ne kadar erken bitirebilirsek o kadar dünya havacılığı için önemli olacak diye yanıtladı.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.