Dünya devi, Türkiye'de liman arayışında

Dünya devi, Türkiye'de liman arayışında

AP Moeller-Maersk'in sahip olduğu liman işletmecisi APM terminals, Türkiye’de daha fazla liman sahibi olmak istediğini bildirdi. Dünyanın en büyük konteyner...

AP Moeller-Maersk'in sahip olduğu liman işletmecisi APM terminals, Türkiye’de daha fazla liman sahibi olmak istediğini bildirdi.

Dünyanın en büyük konteyner taşımacılık şirketi Maersk'in limancılık şirketi APM Terminals, satın almak üzere Türkiye'den liman arıyor. Maersk'in buna gerekçesi de konteyner taşımacılığının Türkiye'de ekonomiden iki kat fazla büyüme şansının olması.

APM Terminals Ülke Müdürü Mogens Wolf Larsen, bu konuyla ilgili şunları söyledi: "İstanbul yakınlarında Marmara bölgesinde bir liman satın almak istiyoruz. Ayrıca Akdeniz bölgesinde Mersin ile İskenderun arasında da bir liman arayışımız var.

Larsen'e göre, hızlı büyümeye karşılık Türkiye'ninn endüstrü büyüklüğü Almanya'nın yarısı kadar. 12 Milyon TEU kapasitesi olan Türkiye, Larsen'e göre 2003'te 8 milyon TEU konteyner elleçlemiş.

"TÜRKİYE'DE KONTEYNER LİMANCILIĞI BÜYÜYECEK"

Larsen; "Türkiye'de konteyner limancılık endüstrisi henüz az gelişmiş surumda. Türkiye açılım yapar ve büyük gemileri kabul etmeye başlarsa konteyner limancılık endüstrisi de büyüyecektir"

Hague merkezli şirket, Batı Türkiye'deki Aliağa bölgesinde önümüzdeki yıl sonu liman işletmeye başlayacak. Liman 2016 yılından itibaren tam kapasiteyle çalışmaya başlayacak. Liman, ülkenin en büyük petrokimye tesisi olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş. yakınında bulunuyor.

APMT, tesisleri 28 yıllığına işletmesi karşılığında Petkim'e yıllık kira ödeyecek. Goldman Sachs bu yıl 250 milyon dolar karşılığında limanın yüzde 30'unu satın aldı.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.