DTO'da "Sahtekâr" gerginliği

DTO'da "Sahtekâr" gerginliği

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği’nin bir toplantısında sahte konşimentolar ile konteynırların teslim edildiği iddialarına ARPAŞ Yönetim Kurulu...

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği’nin bir toplantısında sahte konşimentolar ile konteynırların teslim edildiği iddialarına ARPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Altan Köseoğlu sert tepki gösterdi.

Bu toplantıda Kenan Türkantos'un konuşmasını dile getiren ARPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Altan Köseoğlu, Vapur Donatanları ve Acenteleri adına konuşan Kenan Türkantos'un açıklamalarında ciddi sıkıntıları olduğunu fakat buradaki ifadelerinin büyük bir bölümünün yanlış olduğunu belirterek, "Türkantos'un ifadelerinin yapılan uygulamalarla da alakası yok. İki noktayı açıklamak istiyorum. Sayın Türkantos diyor ki; "Bir liman konşimentoyu görüp sahtekâra eşyayı teslim etmiş" Hiçbir liman işletmesi konşimentoya bakarak mal teslim etmez. Liman işletmesinin konşimentoyla ilgisi yok. Zannederim arkadaşım bunu heyecanlı konuşması sırasında farkında olmadan ifade etti. Müsteşarlık bu konuda bir toplantı yapmış, bu toplantı sonunda da bir konsensus yaratmış ve bu konsensusa uymayan firmanın da ismini vermiş. Kesinlikle böyle bir şey yok. O liman o konsensusa uyar, çünkü bu işlem iki gün geç kalsa limanın kasasından 2 günlük para çıkar. Böyle bir şey yok. Yani burada ifade edilen liman böyle bir şeye müsaade etmemiştir. Sadece Denizcilik Müsteşarlığı'nın yapmış olduğu toplantı sonunda limanlara ve oradan da terminallere yapılan tebligatta tarih itibariyle bir hata vardır. Tebligatın yapıldığı tarihten önce bu işlem yapılmıştır. Yaratılan konsensusa da liman tarafından tamamen uyulduğunu biliyorum. Ortada hiçbir sorun yok. Ancak, hadisenin mahiyeti itibariyle ne olduğunu da ben açıklamak istedim. Çünkü arkadaşlarım bunu açıklamadan konuşmuş” dedi.

Ayrıca bu konuda Denizcilik Müsteşarlığının yayınladığı belgenin Gümrükler tarafından itibar edilmeyen bir belge haline getirildiğini iddia eden ARPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Altan Köseoğlu şunları söyledi; “Biliyor musunuz acentelerden alınan ordino gümrükçe artık itibar edilmeyen bir kağıt haline geldi. Konşimentoyu eline alan gümrükte işini yaptırıyor ve malını çektiriyor. Hadise konteyner demorajının böyle bir ortamda bankadan alınan orjinal konşimentoyla gümrükte işlem yaptırılıp, malın çektirilmesi hadisesiyle sonradan ortaya çıkmış demorajın ödenmemesi gibi bir durumla karşı karşıya kalınmış. Bu bir mahkeme olayıdır. Bir alacak verecek meselesidir. Bu mesele de mahkemede çözülür" dedi.

Altan Köseoğlu'nun bu konuşmasından sonra kürsüye gelen Kenan Türkantos ise, "Altan Bey'e saygım büyük, konuşmasının tamamını da dikkatle dinledim. Fakat bu toplantıdan sonra konuşma metninizi lütfen yazılı olarak alın. Kendi konuşmanızın birinci ve ikinci bölümündeki tutarsızlığı kendiniz tespit edin, bu bana düşmez" diyerek başladığı konuşmasında, "Ben Ambarlı'da 2009 senesine kadar ciddi işlemi olan bir acenteydim. Benim ne Ambarlı'da ne İzmir'de konteyner faaliyetim yok. Burada durup dururken Kenan Türkantos olarak çıkıp sağa sola laf etmemin hiçbir manası yok. Benimle alakası olmayan Kumport ve İzmir Limanı ile ilgili konuşmamın da bir gereği yok. Siz o sorunu benle değil de o limanda hizmet alan dünyanın en büyük 3 taşımacısını karşınıza alıp konuşun. Bunun muhatabı ben değilim. Dile getiren benim çünkü sektörde illallah dedirtilmiştir. Hatta benim konuşmama bakarsanız "Arkadaşlar burada çıkıp kendileri anlatsınlar" dedim. 3'ü birden burada gelip vakit almasınlar diye Vapur Donatanları'nda defalarca görüşüldüğü için ben bunu dile getirdim. Dile getirdiğim hadise A'dan Z'ye doğrudur. Sahtekâr lafına gelince ismi size veririm, hangi hattın sahibi söylediyse kendiniz direkt konuşursunuz. "Bu adam sahtekârların duayeni olmuştur, bunu önleyin" diye yazısı var. Şimdi bunu kalkıp da konuşmanızın birinci bölümünde, "Müsteşarım, bir yazı yazdınız her şey yolunda" diye söylediniz. Bu doğru değil. İkinci bölümünde ise yazının tarihinden bahsettiniz. Sonrasında düzeltildi dediniz. "O yazı bana gelmedi uygulamam" diyen ismi zikredilen limandır. Bunu dile getiren benim, fakat bu şikâyeti yapan o limanın 3 büyük müşterisidir. Bana atış yapıyorsunuz ama atış mercii ben değilim. Kumport gitsin kendi Müşterileriyle görüşsün" dedi.

LOJİPORT

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.