Doğuş'tan treylere 35 milyon Euro

Doğuş'tan treylere 35 milyon Euro

Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşlarından Doğuş Otomotiv ve Avrupa’nın öncü treyler markası Krone’nin 4 yıldır yürüttükleri işbirliğinde,...

Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşlarından Doğuş Otomotiv ve Avrupa’nın öncü treyler markası Krone’nin 4 yıldır yürüttükleri işbirliğinde, yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye’de bir üretim tesisi kurmak üzere anlaşmaya vardı. Yatırım anlaşması, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ve Krone CEO’su Dr. Jürgen Föhrenbach tarafından imzalandı. Anlaşma uyarınca Türkiye’de treyler üretimi gerçekleştirmek üzere % 48 Doğuş Otomotiv A.Ş., %1  Doğuş Holding A.Ş., %48 Fahrzeugwerk Bernard Krone GmbH, %2  Mr. Bernard Krone,  %1 Bernard Krone Holding GmbH&Co.KG hissedarlığında, Krone Doğuş Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş. adını taşıyan bir şirket kurulacak. İzmir’de, Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak fabrikanın temeli 2008 yılı Mart ayında atılacak ve 2009 yılı Şubat ayında üretime başlanacak.

 

Türkiye ağır ticari araç sektöründe; sunduğu yüksek teknolojili, üstün kaliteli ve rakipsiz ürünlerle farklılaşan Doğuş Otomotiv, Krone ile Türkiye’nin en büyük ve en modern üretim ekipmanına sahip treyler üretim tesisini kuracak. Tesisin yıllık üretim kapasitesi iki vardiyada 10.000 adet üretim kapasitesi olarak planlandı. Türkiye’nin toplam treyler pazarından ve Türkiye’de faaliyet gösteren tüm treyler üreticilerinin toplam üretim adetlerinden daha fazla olan bu kapasite, fabrikanın ağırlıklı olarak ihracata dayalı üretim yapacağının göstergesi. Böylece Doğuş Otomotiv, Türkiye ekonomisine çok ciddi katkı sağlayacak.

 

Toplam yatırım miktarı 35 milyon Euro olan fabrikada tek vardiyada 200 kişi olan personel sayısı, üretim 2 vardiyaya geçtiğinde yaklaşık 2 kat artacak. Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak 200.000 m2 açık alan ve 30.000 m2 kapalı alana sahip tesiste Profi Liner ve Mega Liner tenteli treyler modellerini üretilecek. En son teknolojiye sahip tesiste şu anda Türkiye’de ve Avrupa’da Krone dışında hiçbir treyler üreticisinde bulunmayan, boya öncesi kataforez kaplama ünitesi yer alacak. Krone’nin ürünlerine 10 yıl paslanmazlık garantisi verebilmesini sağlayan bu teknoloji, üretimin kalite standardı hakkında fikir vermesi açısından da önemli.

 

Düzenlenen imza töreninde bir konuşma yapan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, yatırımla ilgili olarak, “Türkiye’nin en büyük ve en gelişmiş treyler üretim tesisini kurmak üzere İzmir Tire Organize Sanayi Bölgesini seçtik. Uluslararası pazarlarda var olma stratejimize istinaden; Krone - Doğuş Otomotiv treyler tesisleri dünya standartlarında bir üretim tesisi olacak ve bu tesislerde üretilen treylerlerin yüzde 80’i başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç edilecek. Alanında uzman 200 kişi istihdam edilecek ve son teknoloji kullanılacak birçok ilki bu tesislerde görecegiz” dedi. Krone – Doğuş Otomotiv treyler tesislerinin kapasitesinin, Türkiye’nin toplam treyler pazarından, halihazırda faaliyet gösteren tüm treyler üreticilerinin toplam üretim adetlerinden daha fazla olacağını belirten Acar, “Ülkemizin en büyük, en modern treyler tesisini kuracağız ve dünyaya treyler satacağız” diye açıkladı.

 

Krone Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jürgen Föhrenbach da yaptığı konuşmada, Avrupa’nın ikinci en büyük treyler üreticisi olan Krone’nin kaliteden taviz vermeyen ürün anlayışının elde edilen başarıdaki en önemli faktörlerden biri olduğunu belirtti. Dr. Jürgen Föhrenbach, sadece ürün kalitesinin tek başına yeterli olmadığını hizmet kalitesinin de bunu tamamlaması gerektiğini vurguladı. Türkiye’de işbirliği yapacak bir ortak ararken bu hususu ön planda tuttuklarını söyleyen Dr. Föhrenbach, “Doğuş Otomotiv’in her açıdan dünya standartlarında bir çalışma anlayışı olması yatırım kararında etkili oldu. Otomotiv alanındaki başarısının yanı sıra ağır ticari araç sektöründeki atılımı, Doğuş Otomotiv’in bizi en çok etkileyen yönlerinden biri oldu. Çünkü bu başarıların ardında yatan, dünya ölçeğinde bir müşteri memnuniyeti programı ve yapılanmasıdır. Normal şartlar altında otomotiv alanında yatırımlar, yatırımın yapılacağı pazarın büyüklüğü göz önüne alınarak yapılır. Ancak Türkiye treyler pazarındaki potansiyel gelecek vaad etse de biz Doğuş Otomotiv’le birlikte ağırlıklı olarak ihracat yapacağız. Ayrıca Tire’de kurulacak fabrika Krone’nin Avrupa’nın en büyük treyler üreticisi olma yolunda çok önemli bir adımı olacak” dedi.

 

Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ise, “Krone ile yaratmış olduğumuz katma değerli sinerjiyi bugün bir adım daha ileri götürüyoruz. İki vardiyada 10.000 treyler kapasiteli Türkiye’nin en büyük ve en modern üretim tesisini kurmak amacı ile bugün huzurlarınızda imza atılacak. Tesislerimizin planlanan açılış tarihi 2009 yılının başıdır. Tesislerimiz için yapılan yatırım önemli bir yatırımdır” dedi. Bilaloğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Atılacak imza bizler için çok değerli. Hem otomotiv değer zincirindeki varlığımızı güçlendiriyor hem de dünyaya açılan kapılarımızın sayısını artıyoruz. Çünkü yapılması planlanan üretimin yüzde 80’i ihraç edilecek. Bununla birlikte toplam 200 bin metrekarelik alana kurulacak bu tesislerde en son teknoloji ve en modern üretim ekipmanları olacak. Müthiş bir know-how transferi sağlanırken, başlangıçta 200 kişilik, çift vardiyaya çıklıdığında ise 400 kişilik bir işgücüyle istihdama olan katkımız da artacak. Dünyayla eş zamanlı iş yapmada önemli bir adım atılacak.

Amacımız sadece Doğuş Otomotiv olarak değer zincirimizi daha da genişletmek değil. Aynı zamanda Türkiye’nin küresel hedeflerle gelişmesine katkıda bulunmayı ve ülkemizin ekonomisine katma değer sağlayacak projelerde yer almaktır”

 

Doğuş Otomotiv Krone Marka Genel Müdürü Tolga Senyücel, Türkiye treyler pazarı ve Krone markasının pazardaki gelişimini aktardığı konuşmasında, yapılan yatırım ile üretilecek ürünlerin ülkemizde ticari araç ve üstyapı sektörüne sağlayacağı katkılardan bahsetti.

 

Ağır ticari araç pazarına yönelik 1994 yılında Scania, 2003 yılında Krone ve 2007 yılında Meiller markalarının Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Doğuş Otomotiv; sunduğu hizmet ve ürünlerin kalitesi, müşteri memnuniyetine verdiği önem, pazarın beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak yönünde atılan doğru adımlar sayesinde Türkiye ağır ticari araç sektörünün öncü ve lider markası haline geldi.

 

Krone ile gerçekleştirilen yatırım ortaklığı sayesinde, liderliğini bir adım öteye taşıyarak treyler pazarının en büyük oyuncusu ünvanını alacak olan Doğuş Otomotiv, büyümeye ve Türkiye ağır ticari araç sektörüne katkı sağlamaya devam edecek.

BUS&TRUCK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.