Doğuş'tan dev marina hamlesi

Doğuş'tan dev marina hamlesi

Doğuş Grubu’na bağlı D-Marin Marinalar Grubu, Doğu Akdeniz Çanağı ve Adriyatik Denizi’nde bölgesel bir güç olma hedefiyle girdiği marinacılık sektöründeki...

Doğuş Grubu’na bağlı D-Marin Marinalar Grubu, Doğu Akdeniz Çanağı ve Adriyatik Denizi’nde bölgesel bir güç olma hedefiyle girdiği marinacılık sektöründeki atılımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bugüne kadar Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan’da sahip olduğu marinalar ile üç ülke sularında 5143 yat kapasitesine ulaşan D-Marin Marinalar Grubu, son hamlesini Kiriacoulis Grubu’na bağlı, Yunanistan’ın en büyük marina zinciri MedMarinas S.A. için ortaklık anlaşması imzalayarak yaptı. Gouvia, Lefkas ve Zea marinalarının hissedarı ve yönetiminden sorumlu olan, Kiriacoulis Mediterranean Cruises Shipping SA’ya bağlı MedMarinas S.A. şirketine yüzde 51 hisseyle ortak olan D-Marin Marinalar Grubu böylece toplam kapasitesine denizde ve karada toplam 3355 adet bağlama yeri daha eklemiş oldu. Doğu Akdeniz Çanağı ve Adriyatik Denizi’nin en büyük uluslararası marina zincirine sahip olduklarını açıklayan Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, “Marinacılık, Doğuş Grubu olarak çok önemsediğimiz ve her gün işimize değer katmak için çaba harcadığımız bir alan. D-Marin kalitesi ve standartlarını Doğu Akdeniz Çanağı ile Adriyatik Denizi’nde yaygınlaştırarak, Türk bayrağını uluslararası sularda dalgalandırmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Marinacılık sektöründe hızlı büyümesini sürdüren D-Marin Marinalar Grubu, global alandaki yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek Yunanistan’ın en büyük marina zinciri MedMarinas S.A. ile ortaklık anlaşması imzaladı. Doğuş Grubu’nun yüzde 51 hisseyle ortak olduğu MedMarinas S.A. zincirinde yer alan üç marinayı portföyüne katan D-Marin, Doğu Akdeniz Çanağı ve Adriyatik Denizi’nin en büyük uluslararası marina zincirine sahip oldu. Anlaşmaya göre Yunanistan’ın en önemli marinaları arasında yer alan Korfu Adası’ndaki Gouvia, Lefka’daki Lefkas ve Pire’nin tarihi limanı içinde yer alan Zea bundan böyle D-Marin ortaklığında hizmet verecek.

Yunanistan’ın üç marinasında daha D-Marin bayrağı dalgalanacak

Hırvatistan’da D-Marin Mandalina, D-Marin Dalmacija ve D-Marin Borik ile etkin olan, geçtiğimiz günlerde ise Akdeniz’in en büyük marina zinciri olan, 21 adet marinaya sahip Hırvat Adriatic Croatia International (ACI) Grubu’nun % 6.92’sini satın alarak bu ülkedeki etkinliğini artıran D-Marin Marinalar Grubu, yurtdışında bir diğer hedef pazar olarak gördüğü Yunanistan’da da atılımlarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Atina Borsası’na kote olan, Lamda Development SA kontrolündeki ‘Flisvos Marina’ ile yüzde 50 ortaklık yaparak Atina’da mega yatlara özel hizmet veren birinci sınıf, ultra lüks bir marinayı zincirine katan D-Marin, bu ülkedeki ikinci anlaşmasını da yine Atina Borsası’na kote olan bir başka kuruluşla, Kiriacoulis Mediterranean Cruises Shipping SA ile yaptı. Kiriacoulis ailesi denetiminde yönetilen Grup; deniz turizminde marinalara ek olarak Türkiye, Hırvatistan, İtalya, Fransa, Malta ve Karayipler’de toplam 28 noktada charter hizmeti de veriyor.

D-Marin’in üç ülke sularında yat kapasitesi 9 bine yaklaştı.

Kiriacoulis Grubu ile yüzde 51 ortaklık anlaşması imzalayan D-Marin Marinalar Grubu, Yunanistan’da portföyüne kattığı Gouvia, Lefkas ve Zea marinaları ile birlikte marinacılık yatırımı yaptığı üç ülkede toplam yat kapasitesini 8 bin 498’e çıkardı. Korfu Adası’nda yer alan Gouvia 1.235’i deniz, 550’si kara olmak üzere toplam 1785 yat kapasitesine sahip iken, Lefka bölgesindeki Lefkas ise 620’si deniz, 280’i kara olmak üzere toplam 900 yatlık kapasiteye sahip. Pire’de tarihi liman içerisinde hizmet veren Zea’nın ise, tamamı deniz olmak üzere kapasitesi 670.

“D-Marin, Doğu Akdeniz Çanağı ve Adriyatik Denizi’nin en büyük uluslararası marina zincirine sahip oldu”

Kiriacoulis Grubu’nun turizm, inşaat ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren, denizcilik alanında bölgenin referans şirketlerinden biri olduğunu vurgulayan Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, bu anlaşmayla birlikte Doğu Akdeniz Çanağı ve Adriyatik Denizi’ni hedefleyen genişleme stratejisinde önemli bir adım daha attıklarını açıkladı. D-Marin Marinalar Grubu’nun Doğu Akdeniz Çanağı ve Adriyatik Denizi’nin en büyük uluslararası marina zincirine sahip olduğunu ifade eden Akhan, “Marinacılık, Doğuş Grubu olarak çok önemsediğimiz ve her gün işimize değer katmak için çaba harcadığımız bir alan. D-Marin kalitesi ve standartlarını Doğu Akdeniz Çanağı ile Adriyatik Denizi’nde yaygınlaştırarak, Türk bayrağını uluslararası sularda dalgalandırmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

“D-Marin Dalaman’ın inşaatına bu yıl içinde başlamayı hedefliyoruz”

Doğuş Grubu olarak marinacılık sektörüne ilk kez 2003 yılında D-Marin Turgutreis ile adım attıklarını, D-Marin Didim ve D-Marin Göcek ile Türkiye’deki marinacılık yatırımlarını yıllar içinde artırdıklarını vurgulayan Hüsnü Akhan, Türkiye’deki son çalışmalar hakkında da şu bilgileri verdi: “D-Marin Dalaman Marina’nın da bu yıl içerisinde inşaatına başlamayı hedefliyoruz.                 Havaalanına yalnızca 10 dakika mesafede olan marinamız, misafirlerine uçaktan inip 10 dakikada teknede olma imkanı verecek”

“Milli gelire katkısı açısından deniz turizmi ülkemiz için büyük önem taşıyor”

Turizm, denizcilik ve ulaştırma sektörleri ile yakın ilişki içinde bulunan yatçılık ve marina işletmeciliği faaliyetlerinin tüm kıyı ülkelerinin ilgi alanını oluşturduğuna dikkat çeken Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, “Bunun temel nedeni de birçok alanda sağladığı ekonomik getirilerdir. Akdeniz ülkeleriyle kıyaslandığında, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemiz dünya deniz turizm sektöründe 1 numaralı yatçılık bölgesi haline gelme potansiyeline sahip.” dedi. Turizm gelirleri içinde deniz turizm gelirinin önemli bir pay aldığını söyleyen ve yat turistinin kişi başı harcama tutarı oranın kara turistine göre yaklaşık 10 kat daha yüksek olduğuna değinen Akhan, milli gelire katkı açısından da bu sektörün çok büyük önem taşıdığını vurguladı.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.