Doğalgazlı otobüsler artıyor

Doğalgazlı otobüsler artıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi ay sonunda  itibaren 60 adet yeni sıkıştırılmış doğalgazlı otobüsü (CNG) daha  hizmete sokuyor. Başkent'teki...

Ankara Büyükşehir Belediyesi ay sonunda  itibaren 60 adet yeni sıkıştırılmış doğalgazlı otobüsü (CNG) daha  hizmete sokuyor.

Başkent'teki hatlarda çalışan tüm  otobüslerin doğalgazlı olması yönünde çalışma başlatılan çalışma  sürdürülüyor. Otobüs Daire Başkanlığının başlattığı  "doğalgazlı otobüs" projesinin başta İstanbul olmak üzere Bursa, İzmit  ve Konya büyükşehir belediyeleri tarafından beğeniyle karşılandığını  belirten yetkililer şunları kaydettiler: "Bu kentlerden gelen belediye yetkilileri Otobüs Daire Başkanlığı'nın  doğalgaz dolum tesisleri ve diğer ilgili birimlerini incelediler. Beğendiklerini ve belediyelerinde uygulamak istediklerini ifade ettiler.  Ankara olarak çevreci yaklaşımla hizmete başlatılan otobüslerin, diğer  büyükşehir belediyeleri tarafından da örnek alınması bizleri  gururlandırdı."

Halen Ankara'da 430 adet doğalgazlı otobüsün çalışıyor ve kentte toplam  bin 200 adet belediye otobüsü bulunuyor.

Bu ayın sonuna kadar 60 doğalgazlı otobüsün devreye gireceğini ifade  eden yetkililer, Aralık ayı içinde de 500 adet daha doğalgazlı otobüs  alınması için ihaleye çıkılacağını kaydettiler.

Kent içi ulaşımda otobüs filosunu, çevreci ve konforlu yaklaşımla  zenginleştirmeyi hedeflediklerini belirten yetkililer, "doğalgazlı  otobüsler bir taraftan ulaşımı rahatlatırken, diğer yandan da yakıt  maliyetindeki azalma ve hava kalitesine katkısı ile örnek bir  yatırımdır" dedi.

Türkiye'de ilk kez Ankara'da kullanılmaya başlanan sıkıştırılmış  doğalgazlı otobüslerin, 80 kişilik kapasiteleri bulunuyor. AB'nin kabul  ettiği çevre dostu ve mazotlulara göre daha ekonomik olan otobüsler,  çevreye zarar vermiyor.

Otobüsler, yolcuların konforuna yönelik daha modern ve yüksek  teknolojiyle donatıldı. Plastik koltuklar yerine, kadife koltuklarla  döşenen otobüslerde yolcuların kolayca erişebileceği "Dur" butonları  yer alıyor.

BUS&TRUCK

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.