Dış yatırımların yüzde 51'i Socar'dan

Dış yatırımların yüzde 51'i Socar'dan

Socar Başkanı Abdullayev, Türkiye'deki yatırımlarının 19.5 milyar dolara ulaşacağını ve bunun 12.6 milyar dolarlık kısmının gerçekleştiğini söyledi. Abdullayev, Socar'ın 2016'da Türkiye'deki dış yatırımların % 51'ini gerçekleştirdiğini ifade etti

22. Dünya Petrol Kongresi'ne katılan Socar Başkanı Rövnag Abdullayev, Türkiye'ye yaptıkları yatırım tutarının 19.5 milyar dolara ulaşacağını, bunun 12.6 milyar dolarlık kısmının gerçekleştiğini ifade etti.

Abdullayev, "Socar Grubu, 2016'da Türkiye'ye yatırım yapan en büyük dış yatırımcılardan biri oldu. Geçtiğimiz yıl Türkiye'deki dış yatırımlarının yüzde 51'i Socar tarafından gerçekleştirildi. Azerbaycan'ın enerji kaynaklarını dünya pazarlarına ulaştırmada Türkiye'nin desteği bizim için çok önemli. Socar olarak bundan sonra da iki kardeş halkın refahı için büyük sermayeli projelerini devam ettirmekte kararlıyız" dedi.

Azerbaycan'daki Şahdeniz gazını Avrupa'ya taşıyacak projenin Türkiye ayağı olan TANAP'ın gelecek yıl faaliyete geçeceğini söyleyen Abdullayev, 2020 yılında bu hattı kullanarak 16 milyar metreküp gazı Avrupa'ya ihraç edeceklerini söyledi.

Şahdeniz projesiyle birlikte Azerbaycan'ın dünyadaki sayılı petrol ihracatçıları arasına girdiğini anlatan Abdullayev, şöyle devam etti:

"Şahdeniz projesinin ikinci fazı olan ve toplam 40 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru projesi, Türkiye ve Avrupa'nın enerji güvenliği açısından önem arz ediyor. Güney Gaz Koridoru projesi ile Avrupa'nın enerji güvenliğini sağlamakla kalmayıp, temiz enerji ihtiyacını da karşılamış olacağız.

3 bin 500 kilometrelik boru hattı ve 4 bölümden oluşan projenin ilkini, yüzde 94'ü tamamlanan Şahdeniz-2 projesi, sonraki bölümlerini ise yüzde 87'si tamamlanan Güney Gaz Koridoru'nun genişletilmesi, yüzde 77.3'ü tamamlanan TANAP ve yüzde 44.7'si tamamlanan TAP boru hatlarının inşası oluşturuyor. TANAP'ın Eskişehir'e kadar olan kısmının ise yüzde 85.4'ü tamamlandı. 2018 yılı içinde Türkiye'ye ilk gaz akışını sağlamayı hedefliyoruz."

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum