Dijital reklam pazarı her yıl çift haneli büyüyor

Dijital reklam pazarı her yıl çift haneli büyüyor

Dijital Pazarlama Okulu’nun Kurucusu Yasin Kaplan, 1 TL’lik dijital reklam yatırımının, ekonomiye 17,2 TL olarak döndüğünü söyledi.

Dijitalin sadece sonuç getiren değil, aynı zamanda markaların gelişimine değer katan bir mecra olduğunu anlatan Yasin Kaplan, IAB Türkiye’nin 2016 yılı sonuçlarına göre, dijital reklam yatırımlarının bir önceki yıla oranla %13,7 artarak, 2016 yılında 1.872 milyon TL olarak gerçekleştiğini belirtti. 

Dijital reklam pazarında çift haneli büyümenin devam edeceğini kaydeden Yasin Kaplan, şunları söyledi: “Dünya değişiyor. Gelişen teknoloji; iletişim paradigmalarını, işletme mantığını, iş yapma mekanizmalarını ve pazarlama kanallarını adeta yeniden yaratıyor. Yeni dünyayı, internet ve internet ile doğup büyüyen nesiller şekillendirecek. İletişimciler ve pazarlamacılar, artık birden fazla ekranı aynı anda tüketen interaktif tüketiciyle iletişim kuracak” dedi.

Dijital medya ve dijital reklamcılık uzmanına ihtiyaç artıyor

Dijital Reklamcılık Meslek Örgütü (IAB)’nün verilerine göre, düzenli bir ivme ile artış gösteren sektör gün geçtikçe büyümesini sürdürüyor.

Bu büyümeyle doğru orantılı olarak, sektörün dijital medya ve daha alt başlıkta dijital reklam uzmanlarına ihtiyacının artacağını kaydeden Yasin Kaplan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sektörün, henüz çok taze olması ve kendi kendine gelişme içerisinde bulunması nedeni ile bu alanda kariyer hedefi olan bireyler hızla artıyor. Örneğin, global mobil reklam yatırımları raporuna baktığımızda, 2015 yılında 52 milyar Dolara ulaşan mobil reklam yatırımları, 2016’da %60,5 büyümeyle 83 milyar Doları bulmuştur. Bu rakamlar, pazarın nasıl bir ivme içerisinde olduğunu gözler önüne sermektedir. Dijital Pazarlama Okulu olarak bizler, her geçen gün internetin öneminin artması ile markaların, kurumların ve bireylerin online dünyada tutunmalarına yardımcı olabilmek adına, eğitimler ve etkinlikler düzenliyoruz. Yıl boyunca her ay düzenlediğimiz eğitimlerde, yeni pazarlama kanallarının, hem nasıl kullanıldığına, hem de nasıl kullanılması gerektiğine dikkat çekiyoruz ve bu değişim sürecine destek oluyoruz” şeklinde konuştu. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.