• BIST 105.796
 • Altın 163,696
 • Dolar 3,9601
 • Euro 4,6609
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 0 °C

Deniz taşıma araçları imalatçılarına KDV kolaylığı

Deniz taşıma araçları imalatçılarına KDV kolaylığı
Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'ne göre, 25 Şubat 2011 tarihinden itibaren faaliyetleri...

Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'ne göre, 25 Şubat 2011 tarihinden itibaren faaliyetleri deniz taşıma araçları ile yüzer tesis ve araçların imal ve inşası olanlara bu araçların imal ve inşası ile ilgili yapılan teslim ve hizmetler KDV'den istisna edildi.

İstisnadan, faaliyetleri deniz taşıma araçları ile yüzer tesis ve araçların imal ve inşası olanlar yararlanacak. İstisnadan yararlanmak için imal ve inşa faaliyeti yapanların ayrıca bu araçların kiralanması veya işletilmesi faaliyetinde bulunmaları şartı aranmayacak. Öte yandan, bunların KDV mükellefi olması zorunluluğu da bulunmayacak.

Söz konusu istisna, deniz taşıma araçları ile yüzer tesis ve araçların imal ve inşası ile ilgili mal ve hizmet alımında uygulanacak. İstisnadan yararlananların bu araçların tadil, bakım ve onarımı ile ilgili mal ve hizmet alımlarında istisna uygulanmayacak.

İstisna kapsamında mal ve hizmet almak isteyenlerin, söz konusu işlemlerin KDV'den istisna olduğuna ilişkin bir yazı almaları gerekecek. Bu yazı, KDV mükellefi olanlara bağlı oldukları vergi dairesi, KDV mükellefi olmayanlara ise işyerinin bulunduğu yerin vergi dairesi başkanlığı veya defterdarlık tarafından verilecek. Bu kişiler, kullanacakları mal ve hizmetleri, söz konusu yazıyı satıcılara veya gümrük idaresine ibraz etmek suretiyle istisna kapsamında temin edebilecek.

-İSMEP Projesine sağlanan destek ve krediler-

Bu arada, Bakanlık, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında, İstanbul İl Özel İdaresine bağlı olarak faaliyet gösteren İstanbul Proje Koordinasyon birimine yapılacak teslim ve hizmetlere ilişkin de KDV istisnası getirdi.

Buna göre, istisna finansmanlarının yabancı devletler, uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından karşılanması şartıyla İSMEP kapsamında 31 Aralık 2020 tarihine kadar İstanbul İl Özel İdaresine bağlı olarak faaliyet gösteren İstanbul Proje Koordinasyon Birimine 25 Şubat 2011 tarihinden itibaren yapılacak teslim ve hizmetlere uygulanacak.

Yabancı devletlerden, uluslararası kurum ve kuruluşlardan karşılıksız olarak sağlanan destekler yanında bu kurum ve kuruluşlardan temin edilen krediler kullanılarak yapılan mal ve hizmet alımları da istisna kapsamında değerlendiriliyor.

Söz konusu mal ve hizmetler dışında kalan İstanbul Proje Koordinasyon Biriminin harcamaları genel hükümler çerçevesinde KDV'ye tabi olacak. Birimin yiyecek, giyecek, temizlik, güvenlik, elektrik, su, telefon vb. giderleri, araç kiralama, hizmet binası, her türlü büro malzemesi, mefruşat, kırtasiye ve benzeri alımları proje çerçevesinde olmaması halinde istisna kapsamında değerlendirilmeyecek.

Tebliğe göre, istisna, tam istisna mahiyetinde olduğu için bu kapsamdaki teslim ve hizmetler dolayısıyla yüklenilen KDV tutarları, indirim yoluyla telafi edilememeleri halinde, mükellefin isteğine göre mahsuben veya nakden iade edilecek.

-BSMV kapsamındaki işlemler-

Öte yandan, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) kapsamına giren işlemler ve sigorta aracılarının sigorta şirketlerine yaptığı sigorta muamelelerine ilişkin işlemleri de KDV'den istisna edildi.

KDV matrahında çeşitli sebeplerle değişiklik vuku bulduğu hallerde, vergiye tabi işlemleri yapmış olan mükelleflerin bunlar için borçlandığı vergiyi; bu işlemlere muhatap olan mükelleflerin ise indirme hakkı bulunan vergiyi değişikliğin mahiyetine uygun şekilde ve değişikliğin vuku bulduğu dönem içinde düzeltebilmelerine imkan sağlandı.

-Fazla ve yersiz ödenen verginin iadesi-

Tebliğde, fazla veya yersiz ödenen verginin iadesinin nasıl gerçekleştirileceği de açıklandı.

Buna göre, kural olarak, fazla veya yersiz hesaplanan vergi bulunması durumunda, gerek satıcı gerekse alıcı nezdinde işlemin KDV uygulanmadan önceki hale döndürülmesi esas olacak.

Fazla veya yersiz olarak hesaplanan vergi, öncelikle satıcı tarafından alıcıya iade edilecek. Alıcının indirim hakkı bulunan mükellef olmaması durumunda, satıcının söz konusu fazla veya yersiz KDV tutarını alıcıya ödediğini gösterir bir belge ile vergi dairesine başvurması gerekecek.

Alıcının indirim hakkı bulunan bir mükellef olması durumunda ise, satıcının fazla veya yersiz KDV tutarını alıcıya ödediğini gösterir belgeye ek olarak, alıcının fazla veya yersiz KDV tutarını indirim hesaplarından çıkarmak suretiyle düzeltme yaptığının alıcının vergi dairesinden alınacak bir yazıyla tevsiki de istenecek.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096