Demir-çeliğin yeni devi

Demir-çeliğin yeni devi

Türkiye'nin yeni ve büyük yassı üreticilerinden biri haline gelen tesis Rus MMK ve Türk Atakaş ortaklığı ile hayata geçti. 500 dönümlük bir alanda...

Türkiye'nin yeni ve büyük yassı üreticilerinden biri haline gelen tesis Rus MMK ve Türk Atakaş ortaklığı ile hayata geçti. 500 dönümlük bir alanda inşa edilen tesiste 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak. Ayrıca tesisten yılda yaklaşık 1.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilecek.

Üretiminin yüzde 80'ini iç pazara, yüzde  20'sini yurt dışına pazarlamayı hedefleyen MMK - ATAKAŞ; inşaat, otomotiv, imalat sanayi, gemi inşa, beyaz eşya sektörü ve buna bağlı tüm çelik kalitelerini üretmeyi hedefliyor.

Yılda 2,5 milyon ton sıvı çelik üretim kapasitesine sahip tesisin bölgede yeni yatıtrımların ve istihdamın da önünü açması bekleniyor.

Tesisin açılışını yapan Başbakan Erdoğan, 2 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilen bu tesislerin, Türkiye açısından örnek bir yatırım olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan, bu tesisin aynı zamanda, özel sektör tarafından demir-çelik alanında Türkiye?de yapılmış en büyük yabancı sermaye yatırımı niteliğini de taşıyacağını söyledi.

 

2 bin 500 kişi çalışacak

 

2.5 milyon tonluk üretim kapasitesine sahip bu tesiste 2500 kişinin sürekli istihdam edilecek olmasının da sevincini artırdığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ?Bir milyar dolarlık döviz getirisine sahip üretim yapacak bu tesisten söz ederken, aslında 7 fabrika ve limandan oluşan bir sanayi kompleksi konuşuyoruz. Çelikhanesi, rulo sac haddahanesi, asitleme hattı, soğuk sac  haddehanesi, galvanizleme tesisi, boyama bölümü ve diğer kısımlarıyla devasa bir yatırım var karşımızda? dedi.

 

Dış ticaret açığı düşecek

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şöyle devam etti: ?10 milyon ton elleçleme kapasitesine sahip liman, bölgedeki diğer yatırımcılara da hizmet verecek. Türkiye?nin demir-çelik alanındaki yassı mamul ihtiyacını tümüyle karşılayacak olan bu tesisin, ülkemize kazandırılmasında ve inşasında emeği geçen herkesi kutluyorum. Bu tesis, Türkiye?nin en önemli sorunlarından olan dış ticaret açığımızın kapanmasında ve istihdam konusunda önemli ve örnek bir yatırımdır. Türkiye?nin demir-çelik üretiminde de iddialı ülkeleri arasında yer almasını istiyoruz. Geçen yıl itibarıyla otomotivde 17 milyar doları aşan bir ihracatımız var, demir-çeliğe bakıyoruz 15 milyar doları aştı.?

 

LOJİPORT 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.