Daimler ve Shell tasarruf rekoru kırdı

Daimler ve Shell tasarruf rekoru kırdı

Yakıt tasarrufu teknolojilerinin öncüsü olan ve son olarak piyasaya sunduğu, tüm dizel araçlar için uygun eurodieseli Shell FuelSave Diesel ile fark yaratan...

Yakıt tasarrufu teknolojilerinin öncüsü olan ve son olarak piyasaya sunduğu, tüm dizel araçlar için uygun eurodieseli Shell FuelSave Diesel ile fark yaratan Shell, otomotiv devi Daimler’in yakıt verimliliği çalışmalarına güçlü katkılar sağlıyor. Daimler’in yeni kamyon modelleri “Actros Euro V” ve “Actros Euro VI” için düzenlediği yol testlerinin özel tedarikçisi olan Shell, yakıt ve yağ ürünleriyle, normal sürüş şartlarında elde edilen tasarruf miktarlarının  yüksek seviyede artmasında pay sahibi oldu.

Shell, Daimler’in en yeni kamyon serisinin yakıt verimliliğini test etmek amacıyla normal trafik koşullarında ve Alman Motorlu Araçlar Denetleme Kurumu’nun (DEKRA) gözetiminde gerçekleştirilen 10 bin kilometrelik “2011 Rekor Sürüşü” için yakıt ve yağ tedariki sağladı. Rotterdam (Hollanda) – Szczecin (Polonya) – Rotterdam arasındaki güzergâhta gerçekleştirilen sürüşte,  kamyonlarda yakıt olarak Shell FuelSave Diesel ve motor yağı olarak Shell Rimula R6 LME kullanıldı. Test sonucunda, Daimler’in 2008 yılında yakıt verimliliğinde Guinness dünya rekoru kıran mevcut Actros MP3* model kamyonuna kıyasla, Actros Euro V ile % 7,6 oranında, Actros Euro VI ile % 4,5 oranında tasarruf sağlandı. Mevcut model Actros MP3 ile 100 kilometrede 27,1 litre yakıt tüketilirken, yeni modeller Actros Euro V 25,1 litre, Actros Euro VI 25,9 litre yakıt tüketmiş oldu.

Bu olağanüstü bir başarıdır

Shell Global Madeni Yağlar ve Ticari Yakıtlar Pazarlama Başkan Yardımcısı Colin Abraham, elde edilen tasarruf derecelerinin olağanüstü başarılar olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu başarı, Daimler’le olan ilişkimizin nakliye araçları konusunda dünya çapında bir yakıt verimliliği elde etme açısından ne kadar etkili olduğunun altını çizmektedir. Daimler ile yaptığımız işbirliği, yeni nesil kamyonların elde edebileceği yakıt verimliliğini en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olmak üzere en son teknolojiye sahip  motorlar için akıllı yağların birlikte geliştirilmesini de mümkün kılmaktadır. Bu, Shell’in “Akıllı Mobilite” girişimini de belirgin hale getirmektedir. Nakliye, küresel karbondioksit emisyonlarının yaklaşık dörtte birinden sorumlu olduğundan, uzun vadeli, enerji verimliliğine sahip nakliye çözümlerini elde etmek amacıyla birlikte çalışmayı sürdürmek önemli hale gelmektedir.”

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.