DAF’tan yeni Motor Test Merkezi

DAF’tan yeni Motor Test Merkezi

Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, 23 Ocak Çarşamba günü resmi olarak Eindhoven’daki ‘modern’ DAF Motor Test Merkezinin açılışını yaptı....

Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, 23 Ocak Çarşamba günü resmi olarak Eindhoven’daki ‘modern’ DAF Motor Test Merkezinin açılışını yaptı. Bu yeni motor test tesisi, 20 gelişmiş test hücresine sahip ve dünyadaki en modern test merkezlerinden birisi.

Yıllık 50.000’den daha fazla motor üretimi ile, DAF Trucks N.V., Avrupa’daki önde gelen dizel motorlu kamyon imalatçısından biri. “Motor Test Merkezi, gelecekte daha etkili ve daha temiz motorların geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacak ve DAF’ın motor gelişimindeki lider pozisyonunu korumasını sağlayacak” diyen DAF Trucks N.V. Yönetim Kurulu Başkanı Aad Goudriaan sözlerine şöyle devam etti: “Bu ultra modern test merkezine yapılan 50 milyon Euro’nun üstündeki yatırım aile şirketimiz PACCAR’a bağlı olan DAF’ın 50 yıldan daha fazla olan motor geliştirme ve üretim bilgisine dayanan deneyim ve tecrübelerini vurgulamaktadır.”

PACCAR, DAF’ın yanı sıra PACCAR aile şirketinin diğer markaları olan Amerikan Peterbilt ve Kenworth için de motor geliştirip üretiyor.

Dizel motorun geleceği

Açılış töreninde konuşan DAF Trucks N.V. Yönetim Kurulu Başkanı Aad Goudriaan, dizel motorun yıllar içinde geçirdiği büyük gelişmeyi vurguladı: “Bu alanda gittikçe daha sıkı hale gelen kanunlar, zamanla daha temiz motorların üretilmesine yol açtı. Euro5 motorlu modern bir kamyon veya otobüs bugün, bundan 10-15 yıl önceki Euro1 motordan % 75 daha az NOx (nitrojen oksitler) ve % 94 daha az partikül üretiyor. Gelecekteki Euro 6 motorlar ise Euro 1’e göre sırasıyla % 95 ve % 97 oranında daha temiz olacaklar. Bugün, modern bir dizel motor bundan yalnızca birkaç yıl önce ancak gaz motorlarında mümkün olduğu düşünülen emisyon değerlerine ulaşmış bulunuyor. Bu durum dizelin birçok yerde öncelik kazanmasını sağladı. DAF dizel motorun sadece hibrit motorları ile beraber değil, genel olarak da gelecekte önemli bir rol oynamaya devam edeceğine inanıyoruz. Ayrıca DAF, hibrit teknolojisi üzerine çalışmalarını sürdürüyor.”

Haftada yedi gün çalışma

Yeni DAF Motor Test Merkezi, 20 test hücresine sahip ve (14 test ünitesi ile) mevcut test tesislerinin bir uzantısını oluşturuyor. Yeni tesiste, çok sayıda hücre, dayanıklılık testi için donatıldı ve bu sayede motorlar, haftanın yedi günü 24 saat boyunca 50o Dereceye kadar olan ortam sıcaklıklarında çalışıyorlar. Ayrıca en son teknolojinin kullanıldığı yeni motor test merkezinde eksi 20o Dereceye kadar düşük soğukluk testleri ve komple gürültü, güç ve emisyon ölçümleri gamı, gerçekleştiriliyor. Dahası, laboratuar değişen atmosfer koşulları altında testleri gerçekleştirebilecek bir donatıma sahip ve böylece 4,000 metreye kadar olan yükseklikler bile simüle edilebiliyor.

Çevreye verilen yüksek önem

DAF Motor Test Merkezi tasarlanırken yalnızca en gelişmiş teknolojinin uygulanması değil, aynı zamanda çevreci yaklaşım da dön planda tutuldu. ”Su frenlerinin kullanımı ile ilgili olağan kamyon endüstrisi normu yerine, test hücrelerinde elektrikli frenleme ünitesinin kullanımına da yer verildi” diyen DAF Trucks Ürün Geliştirme Müdürü Ron Borsboom şöyle devam etti: “Testler esnasında, motorlara normal yol şartlarında karşılaştıkları güçler uygulandı. Aynı zamanda dinamo görevi de görüyorlar. Bu frenleme üniteleri, DAF’ın Eindhoven’daki toplam elektrik gereksiniminin %20’sini, yani 8 megawatt elektrik kapasitesi sunabiliyor.

Hücre başına saatte 36.000 m3 hava

Yeraltı teknik tesisatlarına ilave olarak 130 x 60 metre yüzölçümüne sahip olan yeni bina, iki kattan oluşuyor: birinci katta, hava ve su yönetimi ile ilgili ekipmanlar bulunuyor. Test hücresi başına saatte 36,000 m3 havanın dolaşımı, motorların soğutulması için su ve yanması için hava sağlanıyor.

BUS&TRUCK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.