DAF ATe ile kazandıracak

DAF ATe ile kazandıracak

DAF Trucks N.V. tarafından pazara sunulun yeni ATe konsepti kısaca ‘Bizim Amacımız Sizin Kârlılığınızdır’ cümlesi ile ifade edilmektedir. ATe ...

DAF Trucks N.V. tarafından pazara sunulun yeni ATe konsepti kısaca ‘Bizim Amacımız Sizin Kârlılığınızdır’ cümlesi ile ifade edilmektedir.

ATe  Nedir?

Günümüz karayolu taşımacılığında artan rekabet nedeniyle kullanıcılara en verimli aracı en az çevresel etki ile sunmayı hedefleyen DAF,  ATe konseptini geliştirdi. ATe; operasyonel giderleri azaltan ve sadece yakıt tasarrufu sağlamaktan çok daha öte bir kavramdır. ATe ile DAF: ‘Bizim Amacımız Sizin Kârlılığınızdır’ konseptini araçlarına yerleştirmiş olmaktadır.

ATe Konsepti ile yakıt tüketiminin düşürülmesi, çevresel etkinin azaltılması, servis maliyetlerinin düşürülmesi ve araç sürücülerinin en ekonomik seferi gerçekleştirebilmesi için araçtaki birçok özellik geliştirilip optimize edilerek toplam sahip olma maliyetinin düşürülmesi sağlanmıştır.

PACCAR MX Motor  ATe ile Geliştirildi

DAF CF85 ve XF105 araçlarında kullanılan PACCAR MX motorlarında ATe programı çerçevesinde geliştirmeler yapılmıştır. Bu geliştirmeler;

Yeni Pistonlar; Yeni dizayn edilen pistonların kullanılmasıyla iç sürtünme azaltılmıştır. Bu sayede daha küçük yağ kanalı ve daha verimli su pompası kullanımı sağlanmıştır.

Yanma Performansının Yükseltilmesi; Daha verimli yanma sağlamak için enjeksiyon açıları optimize edilmiştir.

İzolasyonlu Egzoz Manifoldu; Ağır ticari araç endüstrisinde ilk defa, DAF daha verimli yanma ve turbo verimliliğini destekleyen tamamen kapatılmış ve izolasyonlu egzoz manifoldunu uygulamaya koymuştur.

Uygulamaya bağlı olarak bu geliştirmeler yakıt tüketiminde %3’e varan tasarruf sağlamanın yanında CO2 emisyonlarında da %3’e varan düşüş gerçekleştirilmesini sağlamıştır.

Yeni Fan; Yeni fan, motorun çalıştırılması ya da kapatılması sırasında gereksiz boşa çalışmayı azaltmaktadır. Bu da yakıt tasarrufu sağlar, gürültüyü azaltır ve sürücü konforunun artmasını sağlamaktadır.

Yeni fan ile sağlanacak tasarruf yüzde birin onda biri olabilir. Ancak DAF verimliliği en optimum hale getirmek için en ufak bir fırsatı kaçırmamaktadır.

 

Şanzıman’ın ATe ile Optimizasyonu

ATe Otomatik Şanzıman; Sürücülerin yanlış ve gereksiz vites değiştirmesini önlemek amacıyla, sadece düşük hızlarda sürücünün kontrolüne izin veren otomatik 12 ve 16 vitesli şanzımanların özel versiyonları üretilmiştir.

Bu sayede yakıt verimliliğini optimize etmek amacıyla 35 km/s’in üstündeki hızlarda DAF’ın elektronik teknolojisi otomatik olarak ideal vites geçiş anını seçmektedir.

Aerodinamik Yardımcılar ile Ekstra Tasarruf

Aerodinamik Yardımcılar; CF ve XF araçlar için özel olarak geliştirilmiş aerodinamik yardımcılar düşük yakıt tüketimi elde edilmesinde görev alan diğer araçlardır. Uzun mesafe taşımacılığı yapan araçlar komple rüzgarlık ve çamurluk seti kullandıklarında, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunu %10’a varan seviyelerde azaltabilmektedirler.

ATe ile Sürücü Performansını Arttırmak

Araç kullanıcıları en düşük işletme maliyetlerine katkıda bulunan en iyi yakıt verimliliği ve en az hasarın sağlanmasında çok önemli bir role sahiptirler.

Merkezi Gösterge ile Sürekli Yakıt Takibi; Sürekli olarak yakıt tüketimine dikkat çekmek amacıyla gösterge panelindeki merkezi gösterge motor çalıştırılır çalıştırılmaz bilgi vermeye başlamaktadır. Gerçek yakıt tüketimi, ortalama hız ve motorun boşta çalışma süresi yüzdesi bilgileri yolculuk süresince ve hemen ardından gösterge panelinde sunulmaktadır.

Maksimum Hızı Sınırlayarak Yakıt Tasarrufu; CF ve XF modellerinde maksimum hız standart 85 km/h ile sınırlıdır. Hız sınırı çevre açısından da faydalıdır. Maksimum hız 89 km/h olduğunda yakıt tüketiminde %2-3 artışa sebep olabilmektedir. Hızı azaltarak yakıt tasarrufu sağlamak doğru ve kolay bir yöntem olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle otomatik şanzımanlı modellerdeki Kickdown fonksiyonu kaldırılmıştır. Motorlar düşük devirde yüksek miktarda tork üretmektedir. Bu da roketlemeye ihtiyaç duyulmamasını sağlamaktadır.

Yeni Araç Teslimat Sürecinin Önemi; Sürücülerin araçlarını en verimli şekilde kullanmalarını sağlamak için yeni araç teslimat süreci çok detaylı uygulamalarla zenginleştirilmiştir. Motor freninin, otomatik hız kontrolünün, intarder veya MX motor freninin doğru olarak nasıl kullanılacağını detaylı olarak sürücüye anlatmak aracın en yüksek performansla kullanılması için gereklidir.

Ön Görüş Kamerası; Hasarı azaltmak ve zararın yüksek maliyetlere neden olmasının önüne geçebilmenin yanında zaman kaybına da sebep olmaktadır. Hasarların %80’i manevra sırasında ve çoğunlukla sağ ön tarafta meydana gelmektedir. Daha geniş görüş açısı için araçlara ön görüş aynası yerine aerodinamik ön görüş kamerası takılmaktadır.

Treyler Dingil Hizalaması ile Yakıt Tasarrufu; Treyler dingillerinin doğru hizalanmadığı durumlarda yakıt tüketimi normal seviyeden %20 daha fazla olabilmektedir.

DAF EcoDrive Eğitimi ve ATe

DAF EcoDrive eğitimi; sürücülere belirli trafik koşullarını önceden tahmin etmeyi öğreten ve yakıt tasarrufu için kurallar ve ipuçları sağlayan bir eğitimdir.

Eğitimli Sürücünün Performansı; Stressiz bir ortamda çalışan iyi eğitimli bir sürücü aracını daha verimli bir şekilde kullanacaktır ve bunun da lastikler, debriyaj ve frenlerin yıpranmasında pozitif bir etkisi olmaktadır.

Lastik Basınç Ayarları; DAF EcoDrive eğitimlerinde doğru lastik basıncının önemi de vurgulanmaktadır. İdeal seviyeden %20 daha az bir basınç %2.5 daha fazla yakıt tüketimine yol açabilmektedir ve lastiklerin servis ömrünü 25% azaltabilir.

Eğitimle Öğrenilen Yakıt Tasarrufu; DAF EcoDrive eğitimini tamamlayan her sürücü kısa vadede aracını %5-10 daha ekonomik kullanmayı öğrenebilmektedir. Uygulamaları takip edilen sürücülerde kalıcı tasarruffun %3-5 arasında olabildiğini göstermektedir.

ATe Felsefesi ile Filo Yönetmek

İşletme maliyetlerini minimuma indirmek ve çevreye olan etkiyi azaltmak için araçlarda  verimli motorlar, iler teknolojiler ve sistemlere sahip olmak oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak filo yöneticilerinin de DAF ATe Felsefesi ile araçlarını ve operasyon sistemlerini değerlendirmesi maksimum sonuçların alınması için gerekli olmaktadır.

ATe Felsefesi ile bakış açısına örnekler:

- Rüzgarlıklar %5 daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sağlamak amacıyla doğru konumlandırıldı mı?

- %5’e kadar yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla perdeli treylerde perdeler doğru bir şekilde bağlandı mı?

- %15’e kadar yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla atık konteynerleri ve damperler boş olduklarında üstleri örtülü mü?

- Tüm filonun hız sınırını fabrikadan yeni çıkan araçlarda olduğu gibi 85 km/s olarak belirlemek uygun olabilir mi? Bu şekilde %2 veya %3 yakıt tasarrufu sağlanabilir.

- Sürücüler kesinlikle gerekli olmadığı sürece sollama yapmamaları konusunda uyarıldı mı?

Kısacası en düşük işletme maliyetlerini elde etmek için gerekli olan tüm detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir.

CF85 ATe Edition ve XF105 ATe Edition

ATe programının bir parçası olarak DAF CF85 ve XF105 çekicilerinin özel modelleri üretilmiştir. ATe Edition çekiciler çevreye olan etkiyi mümkün olduğunca en az seviyede tutarak, maksimum verimlilik ve tasarruf için en uygun şekilde tasarlanmışlardır.

 CF85 ATe Edition ve XF ATe Edition Araçların Yeni Özellikleri:

Aerodinamikler standart olarak maksimum verim sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.  Örneğin; yan eteklerle birleştirilmiş komple çatı rüzgarlık ve yan çamurluk seti

Düşük yuvarlanma direncine sahip Goodyear lastikler CF85.410 aracı için standart olarak sunulmaktadır. Lastikler kamyonun yüksekliğini ve hava direncini azaltmak amacıyla 35/70R22,5 boyutundadırlar. XF araçlar ve CF 85.460 araçlar için Mıchelin marka lastik standart olarak sunulmaktadır.

ATe Edition modeller en uygun yakıt verimliliğini elde etmek amacıyla 2.69:1 redüksiyonlu doğrudan tahrikli yürüyen aksama sahiptirler. Daha hafif kullanım ve uygulamalar için 2.53:1 redüksiyonlu bir versiyon da opsiyon olarak mevcuttur.

En iyi teknoloji iyi eğitimli bir sürücü ile daha iyi sonuçlar ürettiği için DAF EcoDrive sürücü eğitimi ATe Edition araçlar ile standart olarak sunulmaktadır.

12.9 litre PACCAR MX motorunun en son EEV modeli ATe Editon araçlarda kullanılmaktadır. Bu özellik Euro5 standartları ile belirlenenden %33’e varan daha düşük kurum partikül emisyonları sağlamaktadır. PACCAR MX motoru yakıt tüketiminde %3 azalma sağlayan ATe’nin bir parçası olarak tanıtılan en son yenilikler ile sunulur.

Hız limiti 85 km/s olarak belirlenmiştir ve sürücüler motor çalışır çalışmaz gösterge panelinde otomatik olarak bütün bilgileri görebilmektedirler.

BUS TRUCK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.