Çin'in cevher talebi capesize'a iyi geldi

Çin'in cevher talebi capesize'a iyi geldi

 Geçen hafta bütün tonaj gruplarında yukarı yönlü başlayan endeksler haftanın son iki gününde büyük tonajlarda yön değiştirdi. BDI ve BCI’nın...

 

Geçen hafta bütün tonaj gruplarında yukarı yönlü başlayan endeksler haftanın son iki gününde büyük tonajlarda yön değiştirdi. BDI ve BCI’nın % 5 arttığı haftada BPI, BSI ve BHSI’daki haftalık % 2-3 civarında oldu.

Artan spot demir cevheri talebi ve Atlantikte sınırlı sayıda geminin bulunmasının verdiği destekle Capesize navlunlarının yükselmesi sonucunda Çarşamba günü BDI bu yıl ilk defa 1600’ü aştı. Ortalama günlük Capesize TC kazançları haftayı 16.716 Dolar’dan kapattı. Hindistan’ın Karnataka eyaletine uyguladığı yasak devam ediyor. Bu durum ülkenin yıllık 35 milyon ton daha az ihracat yapması manasına geliyor. Hindistan’ın demir cevheri satışlarının azalması telaşı ile Çinli alıcılar spot alımlarını artırdılar. Bu durum capesize  piyasasının işine geliyor. Böylece Çinli alıcılar Brezilya ve Avustralya’dan capesizelar ile daha fazla demir cevheri alıyorlar. Bu ülkelerden ithal edilen demir cevherinin fiyatı bu yıl ilk defa Çin’de üretilen demir cevheri fiyatının altına düştü. Demir cevheri taşımlarındaki bu toparlanmanın üçüncü çeyreğin sonuna kadar devam edip etmeyeceği belirsiz. Çünkü Çin limanlarındaki demir cevheri stokları yüksek seviyelerde. Çin’in kömür talebinde ise olumlu bir görünüm var, enerji talebi yüksek ve ithal kömür fiyatları oldukça çekici. 

HABER VE YORUMLAR

Bulgaristan’ın bu sezonki buğday ihracatı 2 milyon tonu bulacak

Bulgaristan’ın bu sezon en azından 2 milyon ton buğday ihraç etmesinin beklendiği Bulgar resmi makamları tarafından açıklandı. Bu yılki ürün yaklaşık 4,26 milyon ton ile geçen yılki ürün miktarının 260 bin ton üzerinde. Ürün kalitesinin de geçen yıldan yüksek olduğu belirtiliyor. Bulgaristan hali hazırda çoğunluğu Portekiz, Yunanistan, Kıbrıs, İspanya ve diğer AB ülkelerine olmak üzere 570 bin ton buğday ihraç etti.

Buğdaydan başka Bulgaristan AB’ye 260 bin ton arpa da ihraç etti. Ülkenin bu yılki arpa üretimi 685 bin ton ile geçen yılki 833 bin tonluk üretimin altında kaldı.

Hububat iç tüketimi yaklaşık 2 milyon ton olan ülkenin geçen yılki buğday ihracatı 1,59 milyon ton olmuştu.

CAPESIZE 

Geçtiğimiz hafta Capesize piyasasındaki hareketlilik hafta ortasına kadar devam etti. Hem Atlantik hem Pasifik’te işler hız kazandı ve kazanç artışı oldu. Fakat haftanın diğer yarısında kazançlar düştü.

PANAMAX

Geçtiğimiz hafta başında Capesize segmentinde meydana gelen hareketliliğe rağmen, panamax’lar için durum daha komplike ve dalgalı bir haldeydi. Şu anda spot piyasada kazançların düşme eğiliminde olduğu görülüyor.

SUPRAMAX/HANDYMAX/SIZE

Endonezya yük talebi yükselişteydi, Meksika Körfezi’nde daha az aktivite vardı ve kısa bir süre için elde edilen kazançların tersine döneceği sinyalleri vardı.

COASTER                             

Karadeniz bölgesindeki yük hacmi önemli bir seviyeye ulaşmış durumda. Artan yük hacmi ile birlikte tonaja olan talep de yükseliyor ve coaster armatörleri sene başında yaptığı işlerden daha verimli işler yapıyorlar. Karadeniz’den Akdeniz’e doğru geçtiğimiz hafta itibariyle hurda yüklerinde artış oldu. Navlunlarda ise genel olarak yatay bir seyir vardı. Geçtiğimiz haftanın başında Hazar denizinde gemi çok az gemi olması ve yük hacmindeki artıştan dolayı navlunlar yukarı yönlüydü. Genel olarak geçtiğimiz hafta coaster piyasasında yük hacmi kuvvetli ve nispeten düşen sefer maliyetleri nedeniyle durum armatörlerin lehineydi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.