Çin otoyolları ücretsiz yapacak

Çin otoyolları ücretsiz yapacak

Ulaşım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkedeki otoyolların yüzde 96'sının artık ücretsiz olacağı bildirildi. Dünya üzerinde toplam 140 bin...

Ulaşım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkedeki otoyolların yüzde 96'sının artık ücretsiz olacağı bildirildi. Dünya üzerinde toplam 140 bin kilometrelik paralı otobandan 100 bin kilometresi Çin'de yer alıyor.

Çin Tencent sitesinde yer alan haberde, 1984 yılında yürürlüğe giren uygulama ile başlatılan paralı yol projesi sayesinde ülkedeki otoyolların yüzde 95'lik kısmı alınan otoyol ücretleri ile inşa edildiği, artık otoyolların yüzde 96'sının ücretsiz olacağı ifade edildi.

Dünyanın hiçbir ülkesinde gerçek manada ücretsiz otoyol olmadığı iddiasında bulunan Çin Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü He Jianzhong, otoyol yapım ve bakım masrafları gişe ücretleri ile karşılanmaz ise vergi gelirleri ile karşılanır. Sonuçta ikisi de farklı yöntemlerle halktan alınmış paralardır şeklinde konuştu.

Ülkesinin devamlı ABD ile karşılaştırıldığını ifade eden He Jianzhong, "ABD'de her ne kadar otoyolların büyük bölümü ücretsiz olsa da, otoyol yapım ve bakım masraflarının yüzde 80'lik kısmını benzin ve lastik vergilerinden karşılanıyor. Fakat biz ülke olarak vergi gelirlerinden otoyol yapımında yüzde 18, otoyol bakımında ise yüzde 33'lük pay alıyoruz" dedi.

Öte yandan, Dünya üzerinde toplam 140 bin kilometrelik paralı otobandan 100 bin kilometresinin Çin'de yer alması, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık toplantısında dile getirilmişti. Shandong eyalet delegesi Sun Jiye yetkililere paralı otoban yol ücretlerinin fazla olduğunu ve planlamanın tekrar gözden geçirilmesi tavsiyesinde bulunmuştu. Bazı paralı otoyolların sadece birkaç kilometreden ibaret olduğunu ifade eden Sun, paralı otoyolların daha az olmasını dile getirmişti.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.