Çılgın projeye çılgın teklif

Çılgın projeye çılgın teklif

İnan "30 milyar dolara, projeyi, kanalıyla, limanları ve konutlarıyla tek başına yapmaya hazırım" dedi.Başbakan'ın seçim beyannamesi çerçevesinde hazırladığı...

İnan "30 milyar dolara, projeyi, kanalıyla, limanları ve konutlarıyla tek başına yapmaya hazırım" dedi.

Başbakan'ın seçim beyannamesi çerçevesinde hazırladığı ve geçtiğimiz hafta kamuoyu ile paylaştığı 'çılgın proje' Kanalistanbul'a inşaat dünyasından çılgın bir talip çıktı. Başbakan Erdoğan'ın pazar günü katıldığı bir televizyon programında "Projeye 30 milyar dolar teklif eden yurtiçinde bir talip var dediği işadamı İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan çıktı. İnan, 30 milyar dolar verin ben bu projeyi yaparım teklifinin kendisinden geldiğini söyleyerek "Proje ilk açıklandığında maliyetinin 10 milyar doları bulabileceği açıklandı. Ben de açıklamamda 30 milyar dolar verin ben bu projeyi yaparım' dedim. Sanırım bu işi TOKİ vasıtasıyla yapacaklar. 46 senedir İstanbul'da projeler yapan bir şirketiz. Bugün versinler ben havaalanı, limanı, kanalı, konutlarıyla birlikte 30 milyar dolara bu projeyi yapmayı taahhüt ediyorum" diye konuştu.

'BİR MODELİM VAR'

İnan,Başbakan Erdoğan'ın önceki günkü televizyon programında da kendisinden bahsetmesinin ardından dün Başbakanlık'tan bir randevu talep ettiğini ve teklifini anlatmak istediğini açıkladı. İnan, projeyi nasıl yapacağı sorusuna "Bu projeyi Başbakan açıkladığına göre Toplu Konut İdaresi (TOKİ) vasıtasıyla yapılacaktır. Ya da başka bir kuruluş yoluyla da yapılabilir. Biz burada hakediş modeli ya da hasılat paylaşımı modelini öneriyoruz" diye konuştu. İnan, finansmanı nasıl sağlayacakları konusunda ise "Bir kısmını özkaynaklarımızla sağlarız. Kalanı ise kafamda bir model var, onunla finanse etmeyi düşünüyorum" dedi. İnan, projenin kendini finanse edecek bir proje olduğunu bu nedenle finansmana ihtiyaç duymadığını da söyleyerek "Bu proje 15 sene içinde çok rahat bir şekilde 300 milyar dolarlık bir kazanç projesine dönüşecektir. İstanbul'u megakent haline getirecek bir proje olacak" diye konuştu. İnan, Başbakan'ın projeyi adeta bir gayrimenkul geliştiricisi gibi düşünerek planladığını da söyleyerek "Ben projenin sadece konut kısmına değil hepsine talibim. Bu sadece büyük bir proje değil aynı zamanda bir deprem önleme projesidir" diye konuştu.

Yurtdışına da satış yapılacak

Yurtdışına satışı da içerdiğini söyleyen İnan, "Bu projenin yüzde 80'i yurtdışına satılır. İspanya, yabancılara 400 milyar euroluk satış yaptı." dedi. İnan ayrıca projenin kendini finanse edebilecek bir yapıda olduğunu söyledi.

Haliç'i Karadeniz'e bağlama projesi var

Kanalistanbul projesinin İstanbul'a sınıf atlatacağını savunan İnan, daha önce verdiği bir röportajda da Haliç'i Karadeniz'le birleştirerek Venedik tarzı bir model yaratmayı önermişti. İnan, 2008 yılında verdiği bir röportajda hem konut sektörü hem de turizmi geliştirecek bu önerisi için devletten destek beklediğini açıklamıştı. İnan, "Haliç'in ucunu Karadeniz'e açmak gibi bir projem var" demişti.

Her şey dahil 30 milyar $

İnan,önerdiği 30 milyar dolarlık teklifte sadece Kanalistanbul'da yaratılacak yeni şehirde yapılacak konut projeleri olmadığını söyleyerek "Havaalanı, liman, kanal ve konutlar bunun içine dahil olacak" dedi. İnan, projenin maliyetinin bugüne kadar TOKİ'nin yaptığı işlerin iki katı büyüklüğünde olacağını da hatırlattı.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum