Çelikçi Tuna'ya depo kuracak

Çelikçi Tuna'ya depo kuracak

2010'da 29,1 milyon tonluk üretimle dünyada 10. sırada yer alan Türkiye, bu yıl 34 milyon tonluk üretimle Ukrayna ve Brezilya'yı geride bırakarak sekizinci...

2010'da 29,1 milyon tonluk üretimle dünyada 10. sırada yer alan Türkiye, bu yıl 34 milyon tonluk üretimle Ukrayna ve Brezilya'yı geride bırakarak sekizinci sıraya yükselecek. 2015 yılında ise geçen yıl 43,8 milyon tonluk üretimle dünya yedincisi olan Almanya'yı geçecek. Türkiye'deki üretim miktarının 2015'te 45,5 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, yeni hedeflerini açıkladı. 2010 yılı itibarıyla dünya demir-çelik üretimindeki yüzde 2,1'lik paylarının yıldan yıla artacağını belirten Ekinci, "2023 yılı için açıkladığımız ihracat hedefi 55 milyar dolar, dünya demir-çelik ticaretinden aldığımız payın da yüzde 4,1 olması. Ama biz mütevazı bir yaklaşımla 55 milyar dolar açıkladığımız ihracatın 70 milyar dolarlara çıkmasını bekliyoruz" dedi. Ekinci, yılda 30 milyon ton demir-çelik ticaretine konu olan Tuna boyu ülkelerinde yüzde 1'lik pazar paylarını yüzde 5'e çıkarmak için depo ve lojistik merkeze ihtiyaç duyduklarını söyledi. Avrupa'da Tuna Nehri boylarındaki ülkelerde kurulacak depolar üzerinden satış yapmayı planladıklarını belirten Ekinci, "Böylece alıcı 2-3 ay beklemeyecek. Bu depo mayası tutarsa yenileri Afrika'da, Nijerya ve Gana'da, Amerika Mississippi Nehri başında açılabilir" dedi. Geçen yıl 12,3 milyar dolarlık ihracat yapan demir-çelik üreticileri, bu yıl 16 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. 2011 yılı Ocak-Mart döneminde 3,66 milyar dolarlık dış satım gerçekleşirken iç karışıklıkların yaşandığı Kuzey Afrika ülkelerine ihracat yüzde 52 azaldı.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.