Bu kapı, Kuzey Irak'ı by-pass edecek

Bu kapı, Kuzey Irak'ı by-pass edecek

Türkiye illegal referandum yapan Barzani’nin Irak ticaretindeki etkisini bitirmek için çalışmaları hızlandırdı. Habur Sınır Kapısı’na alternatif olarak planlanan Ovaköy için ön hazırlıklar tamamlandı.

Türkiye’nin ve bölge ülkelerin tüm uyarılarına rağmen 25 Eylül’de sözde bağımsızlık referandumu düzenleyen Barzani’ye soğuk duş kapıda. Habur Sınır Kapısı’na alternatif olarak açıklanan Ovaköy’de yeni sınır kapısının açılması için başlayan çalışmalarda ön hazırlıklar tamamlandı. Bölgenin güvenliği ve işleyişin tam olarak oturması için Türkiye ve Irak merkezi hükümeti çalışmalara başladı. Şırnak'ın Silopi İlçesi Ovaköy’de açılması planlanan yeni sınır kapısı, Başbakan Binali Yıldırım’ın Bağdat ziyaretinde son şeklini alacak. Projeyle ticaretin büyük bölümü Habur'dan Ovaköy'e kaydırılacak ve Türkmen bölgesinde refahın artmasına katkı sağlayacak.

HABUR'U BAĞDAT'A DEVRETMEYİ REDDETMİŞTİ

Barzani’ye karşı en büyük ekonomik hamle olarak ilk günden itibaren masadaki yerini koruyan Ovaköy’de yeni sınır kapısı için Irak merkezi hükümeti kendi bölgesince inceleme başlattı. Ticari faaliyetler TIR’ların sınırın her iki tarafında park edeceği uygun mevkiler için de çalışma başladı. Güvenlik güçleri ise sınırın her iki tarafında bölgenin güvenliği için eş zamanlı çalışma başlattı. Türkiye, referandum sonrası “Habur’u merkezi hükümete devret” çağrısına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden olumsuz karşılık alan Bağdat Hükümetine yeni ticaret adresi olarak Ovaköy Sınır Kapısı’nı göstermişti.

ovakoy-harita.jpgTİCARİ GÜZERGAH OLMASI İÇİN YATIRIM GEREKİYOR

Halen giriş çıkışları askerler tarafından kontrol edilen Ovaköy’de henüz ticari bir güzergah olabilecek ölçüde yeterli bir alt yapı bulunmuyor. Ancak Bağdat hükümeti ile görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde kapının karşılıklı olarak yapılacak yatırımlarla kısa sürede aktif hale getirilebileceği belirtiliyor. Bu doğrultuda bir yandan Bağdat hükümeti ile görüşmeler bir yandan da hazırlıklar sürüyor.

ANKARA VE BAĞDAT BÖLGEDE İNCELEME YAPTI

Ovaköy’de kapının ne kadar sürede devreye alınabileceğine ilişkin durum tespiti için gerekli incelemeler yapılıyor. Geçen hafta da Irak Merkezi hükümetinin sınırın Irak tarafında Ovaköy karşısında incelemeler yaptığı öğrenildi. Yapılan tespitlerin ardından konu Başbakan Binali Yıldırım’ın Bağdat ziyaretinde netliğe kavuşacak.

ALTERNATİF KAPILAR AÇILMASI ZORUNLULUK

Habur kapısının Kuzey Irak yönetimi memurlarından alınması için Irak askerinin olası müdahalesi beklentiler arasındaydı. Bu tip gerilimler de ticareti olumsuz etkiliyor. Türkiye halen İran’la 5 sınır kapısı üzerinden yaptığı ticaretin çok daha fazlasını Irak ile tek bir sınır kapısı üzerinden, Habur’dan gerçekleştiriyor. Son olarak Bağdat Hükümeti’nin IKBY’nin Habur’u Merkezi hükümete devretme çağrısını Kuzey Irak Yönetimi reddetmişti.

YENİ ŞAFAK

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.