Bosch ile karanlıkta sürüş artık daha güvenli

Bosch ile karanlıkta sürüş artık daha güvenli

İlk defa 2009 yılında Mercedes- Benz E sınıfında uygulanan teknolojinin yeni versiyonu gerek sürücüler gerek yayalar için daha fazla güvenlik sağlıyor.Bosch...

İlk defa 2009 yılında Mercedes- Benz E sınıfında uygulanan teknolojinin yeni versiyonu gerek sürücüler gerek yayalar için daha fazla güvenlik sağlıyor.

Bosch Otomotiv, İstanbul; Bosch'un gelişmiş gece görüş sistemi “Night Vision Plus” hem sürücüler hem de aynı yolu paylaşan diğer sürücü ve yayalar için gece sürüşünü daha güvenli hale getirdi.

Aktif güvenlik sistemi “Night Vision Plus”(Gece Görüşü)‘nün bir önceki versiyonunda öncelikle aracın hemen önündeki alanın yüksek kontrastlı görüntüsünü veriyordu. Yeni geliştirilen teknolojide bu sisteme ek olarak; bu görüntü analiz ediliyor, yayalar ekranda tanımlanıyor ve vurgulanıyor. Böyle bir uyarı, sürücünün daha erken aşamada tedbir almasına olanak sağlarken, yayaların karıştığı kazaların azalmasına da önemli ölçüde yardımcı oluyor.

Almanya'da 2005 yılında yapılan araştırmalar ölümcül kaza tehlikesinin geceleri gündüze göre iki kat daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştı. “Night Vision Plus”(Gece Görüşü) teknolojisi, yayaların da karıştığı gece-vakti kazalarının önlenmesinde yardımcı oluyor. Bu sistemi kullanan ilk seri üretim otomobil, 2009 yılının yeni Mercedes-Benz E sınıfıydı.

“Gece Görüşü” sayesinde yayaların tanımlanması

Bosch aktif gece görüş sistemi, aracın hemen önündeki alanın net görüntüsünü sağlamak için dört ana bileşen kullanıyor. Işınlarını insan gözünün göremediği kızılötesi farlar yolu aydınlatıyor. Aydınlatılmış alan, otomobilin güneşliğinin arkasına takılı bir kamera tarafından kayda alınıyor. Oluşturulan görüntüler daha sonra bir kontrol ünitesi tarafından işleniyor ve kokpitte yüksek çözünürlüklü bir ekranda gösteriliyor. Kızılötesi farlar 450 metre ile bilinen kısa huzmeli farlardan üç kat daha uzun menzile sahip. Aynı zamanda, bu kızılötesi farlar yaklaşmakta olan sürücülerin ve yayaların gözlerini kamaştırmıyor.

Yayaları tanımlamak için ayrı bir kontrol ünitesi, kamera görüntüsünü karakteristik parlaklık özelliği yönünden piksel piksel analiz ediyor. Yenilikçi analiz stratejileri bu özelliğin oldukça farklı şekilde kaydına olanak sağlıyor. Sistem bu görüntü akışında ne zaman tipik yaya özelliği yansıtan hareketli nesneler tanımlasa, hemen kişiyi ekranda göstererek, sürücüyü uyarıyor. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.