Binlerce yat, kotra ve gemide Türk bayrağı dalgalanacak

Binlerce yat, kotra ve gemide Türk bayrağı dalgalanacak

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yatlara Türk bayrağı takılması ülkemizin denizcilik sektöründeki prestijini artıracak" dedi.

TBMM Genel Kurulundan geçen torba kanun ile yabancı bandıralı binlerce yat, kotra ve geminin Türk Bayrağı'na geçişinin teşvik edilmesinin ülkemizin denizcilik sektöründeki prestijini artıracağını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kendi kara sularımızdaki binlerce gemi ve yatın vergi cenneti sayılan ülkelerin bayrağını çekiyor olması ülkemiz için büyük bir kayıptı. Yapılan düzenleme ile bu teknelerin tamamının Türk Bayrağını dalgalandırmasının önü açıldı. Binlerce tekne bir kuruş vergi ödemeden Türk Gemi Siciline ve dolayısıyla Türk Bayrağına geçiş yapacak” dedi.

ÖTV’siz yakıt alma desteğinin bulunuyor

Yat, kotra ve gemilerin ticari olarak faaliyette bulunması halinde denizcilik sektörünün gelişmesini sağlamak amacıyla ÖTV’siz yakıt alma desteğinin bulunduğunu kaydeden Palandöken, “Ancak bu destek büyük firmalara verilirken esnaf olanlara verilmiyor. Oysa Anayasamızın 173 maddesinde Devletin esnafı büyüklere karşı koruyup kollayacağı amir hükmü olmasına karşın denizcilik faaliyetinde adeta büyükler küçüklere karşı korunuyor. Bu uygulamanın kapsamı genişletilip esnaf da bu destekten yararlandırılabilirse küçük işletmelerin önü açılır. Bundan en çok ülkemiz kazançlı çıkar” sözlerine yer verdi. Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının sektör için en büyük avantaj olduğunun altını çizen Palandöken, “Denizcilik sektörü, Türkiye’nin geleceğinde en çok parlayacak alanların başında geliyor. Önümüzdeki yıllarda toplam turizm gelirlerinin içinde deniz turizminin payının hızla artmasını bekliyoruz. Ancak bunun için küçük büyük ayrımı yapılmamalı, verilen desteklerden tüm işletmeler eşit bir şekilde yararlanmalı” şeklinde konuştu.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.