Bakan Arslan PTT Kart'ı tanıttı

Bakan Arslan PTT Kart'ı tanıttı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2018 yılında hizmete sunulacak olan PTT Kart'ın görselini tanıttı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2018 yılında hizmete sunulacak olan PTT Kart'ın görselini tanıttı. Bakan Arslan Türkiye Kart ile ilgili olarak da, "Vatandaşlarımız Türkiye Kart ile kredi kartı işlemlerini ve nakit çekim işlemlerini yapabilecek, 81 ildeki ulaşım hizmetleri dahil daha birçok alandaki hizmetten yararlanabilecek" dedi.

PTT, TÜRKİYE'NİN GÖZBEBEĞİ

Arslan, kaderine terk edilen kuruluş olan PTT'nin şu an tekrar Türkiye'nin gözbebeği haline geldiğini belirterek, 2018 yılında hizmete sunulacak olan PTT Kart'ın görselini Yaşar'ın programında açıkladı. Arslan, "PTT 2020 yılına kadar Dünya Posta Birliği'nin başkanlığına seçildi. Dünyada bu sektörde uygulanan uygulamalar İstanbul Stratejisi adı altında uygulanıyor ve dünyaya hükmeder hale geldik. PTT, içerde daha fazla iş yapabilmek adına E- Ticaret, HGS uygulamaları gibi birçok işlemi yapar hale geldi. Türkiye Kart diye bir uygulamayı önümüzdeki yılbaşında uygulamaya başlatıyoruz. PTT, birçok bankanın olmadığı yerde bankacılık hizmeti de veriyor. 4 bin 600 noktada bankaların verdiği hizmetleri veriyor ve bunun bin 800'e yakınında hiçbir banka bulunmuyor. PTT, bankacılık hizmetleri ile ilgili de ilave yasal yetkiler aldı. Önümüzdeki yıl PTT Kartı çıkarttığımızda, insanlarımız kredi kartı işlemi yapabilecek, nakit işlemi yapabilecek, hangi şehre giderlerse gitsin oranın ulaştırmasıyla ilgili bir kart kullanılıyorsa PTT Kart marifetiyle bütün ulaşım hizmetlerinden yararlanılabilecek, Milli Parklara gittiklerinde ayrıca bir kart bulundurma zorunlulukları olmayacak. Yani Türkiye Kart, insanların kredi kartı ve anlık nakit çekim görevini görecek, ulaştırma ile ilgili Türkiye'nin neresine giderseniz gidin 81 ilde belediyelerin kartla hizmeti varsa bu sisteme entegre faydalanılacak. Bir diğer özelliği, kredi kartınız, bankada hesabınız yok ama bu karta sahip olduktan sonra cep telefonunuz üzerinden nakit işlemi yapabilecek, para gönderme işlemi yapabileceksiniz. Almanya ve İsveç dahil dünyada 3 veya 4 ülkede uygulanıyor" ifadelerini kullandı.

basari1-006.jpg

TÜRKİYE KART

Türkiye Kart'ın bu fonksiyonlarının üzerine ilave fonksiyonlar eklenerek önemli bir projeyi Başbakan Yıldırım'ın yapacağı tanıtım ile hizmete sunacaklarını kaydeden Bakan Arslan, Türkiye Kart'ın çok önemli bir görevi yerine getireceğine dikkat çekti. Arslan, "Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Metro, otobüs veya şehir hatları vapurlarına binerken geçecek. Belediyeler ile anlaşacağız ve PTT Kartla otobüse bineceksiniz. PTT, otomatik olarak parayı ilgili belediyenin hesabına aktaracak. Örneğin, Milli Park'a gittiğinizde para vermeyeceksiniz, PTT, parayı otomatik olarak Milli Parklar Genel Müdürlüğü hesabına aktaracak" açıklamasını yaptı.

PTT'nin daha güçlü bir yapıya kavuştuğunu vurgulayan Arslan, "Telefon kısmı gidince insanlar mektupta yazmıyor artık dolayısıyla PTT bitiyor' diyenler yanıldı. 15 sene önce Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri, Sayın Başbakanımızın Bakanlığı dönemindeki himayeleriyle PTT Bank konseptine kavuşmakla PTT kendi tarihinde bir çığır açtı ve 200 milyona yakın ayda hizmet işlemi yapar hale geldi. E-Ticaret portalı, 2006'da 20 milyar TL, bu sene 30 milyar TL, önümüzdeki yıl 50 milyar TL işlem hacmine kavuşuyor. Bunu da yürüten PTT'dir ve bu konuda çok önemli adımlar attı. Başka ülkelerde de bu alanda önemli iş birlikleri yapıyoruz. Afrika'daki ülkelerle birçok işbirliği yapıyoruz. Çok önemli mesafeler aldık" dedi.

E-DEVLET HİZMETİ

E-Devlet ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Arslan, 18 Aralık 2017'nin E-Devlet kapısının açılışının 10'uncu yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, "Bugün 2 bin 444 farklı işlem E-Devlet kapısı üzerinden yapılıyor ve ayda 35 milyon kullanıcıya eriştik, 120 milyon işlem yapılıyor. Kamu kurumlarının yaptığı 5 bin 102 adet işlem türü var. Bunun 2 bin 444'ünü E- Devlet üzerinden yapıyoruz ve hedefimiz önümüzdeki yıl tamamını hizmete almaktır. Önümüzdeki yıl bütün işlemler buradan yapılabilir hale gelecek. Herhangi bir kuruma gittiğiniz zaman nüfus cüzdanı sureti vermeyeceksiniz. Nüfus cüzdanı suretiniz gerekiyorsa kurum tuşa basacak ve kendisi görecek. Veya kapıdan bir kamyon çıkıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın elemanı kişiye belgeni ver demeyecek. Bir tuşla bizim sistemimize girecek ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı SRC Belgesi vermiş mi, vermemiş mi görecek. Hiçbir belgeyi kişinin kendisine sormayacak, sadece kişi E-Devlet üzerinden başvuruda bulunacak, kurum onun T.C. kimlik numarasından girip bütün kurumlardaki işlemlerini kendisi anında görebilecek. 2 bin 444 farklı işlem türünü bu yöntemle yapıyoruz. Bütün kurumlar bu konuda hazırlıklarını yaptılar. Yapılanlarda bugüne kadar en ufak bir sıkıntı yok" açıklamasını yaptı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan SRC Belgesi (Ticari araç kullanan sürücülerin mesleki yeterlilik belgesi) ile ilgili yapılacak bir düzenlemeyi de aktaran Arslan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bakanlık olarak SRC Belgeleri veriyoruz. Bu belgeyle ilgili insanlar bir dosya hazırlıyorlar. Orada öncelikle dilekçe hazırlıyor, buna bir fotoğrafını, nüfus cüzdanı suretini, ehliyet fotokopisini ve gerekirse ek belgeleri ekliyor ve başvuruda bulunuyor. Başvuru yaparken de 40 lira ücret veriyor. Biz daha sonra 1,5 ayda işlemlerini bitirip, belgeyi kendisine veriyoruz. Şimdi ise, E-Devlet kapısı üzerinden kişi direkt sisteme girecek, kendini tanımlayacak, 20 lira ücret alacağız ve kişi başvuru yaptığında anında başvurusu kabul edilebilir hale gelecek. Kişiden ehliyet, fotoğraf istemeyeceğiz. Sisteme gireceğiz, o belgeyi hangi kurum düzenliyorsa online olarak anında göreceğiz, bu belgeler tamam diyeceğiz ve kişinin SRC Belgesini dijital ortamda düzenleyeceğiz. Diyelim ki; polis, jandarma veya bakanlığımızın ilgili birimlerinin kontrolüne takıldı. Görevli elindeki cihaza kişinin T.C. kimlik numarasını girecek ve hangi belgelerin olduğunu, hangi belgelerin olmadığını görebilecek."

KANAL İSTANBUL PROJESİ

İhlas Medya Ankara Temsilcisi Yaşar'ın, "Kanal İstanbul Projesi ile ilgili son durum nedir? İhaleye ne zaman çıkılacak?" sorusunu yanıtlayan Arslan, "İstanbul'u korumak, tarihi dokuya ve değerlere sahip çıkmak, boğazdaki tehlikeli yük hareketini azaltmak, buna da alternatif bir su yolu kazandırmak adına Kanal İstanbul'u yapıyoruz. 5 farklı alternatife indirdik. 5 farklı alternatif ile ilgili etüt proje ihalesine ve danışmanlık ihalesine çıktık. Bu konuda uluslararası uzmanlar şu anda çalışıyor. Mevcut güzergahlar üzerinde birçok sondaj yaptık. Bütün güzergahların kesitlerinin yapısını tespit edelim. Dolayısıyla, canlılık, hidrolojik denge, topografya, tatlı su havzalarıyla olan iletişimini düşünüp en doğru ve en ucuz maliyet ama tek başına en ucuz maliyet değil, optimum maliyetli güzergahı ve uygulanabilirliği en fazla güzergahı belirlemek adına yoğun bir mesai harcıyoruz. Çalışmalar çok güzel gidiyor. Çalışmaları bitirmek üzereyiz. Simülasyonları yapıyoruz. Deniz dibi ekonomisini de korumamız lazım. Tatlı su havzalarını yok etmeyeceğimiz gibi tatlı su geçirgenliği anlamında da gerekli tedbirleri alıp sürekliliğini sağlayacak çalışmaları yapmış olacağız. Etüt sonucunda en doğru alternatifi tespit edip, bu alternatifte geniş bir koridor oluşturarak bu koridor çerçevesinde ÇED çalışmasını yapacağız. Biz 5 alternatif ile ilgili ÇED süreçlerini ön inceleme olarak yapıp sonra nihai verdiğimiz koridorun ÇED'ini yapacağız. Etütlerini bitirip ihaleye esas dokümanlarını hazırlayıp önümüzdeki yılın ortalarına kadar en geç yap işlet devret modeli de dahil kamu-özel işbirliğinin farklı yöntemleri, modelleri var" diye konuştu.

ahmet-arslan-1-004.jpg

"MARMARAY İLE YILDA 40 MİLYON KİŞİYE HİZMET VERİYORUZ"

İstanbul trafiği ile ilgili yeni projeler hakkında da önemli bilgiler veren Arslan, "Marmaray Projesi çok önemliydi ve yılda 40 milyona varan insana hizmet etti. Önümüzdeki yıl hem Anadolu hem de Avrupa yakasındaki banliyö sistemlerini Marmaray standardında Metro standardına getiriyoruz, Marmaray araçlarını kullanarak Halkalı'dan Gebze'yi kesintisiz hale getiriyoruz. 2018 sonu itibariyle hizmete sunacağız. Şu an çok hızlı bir şekilde çalışmalar sürüyor. Hedefimiz önümüzdeki yıl Ağustos ayı gibi inşaatı bitirmek, Eylül ayı gibi elektrik ve sinyal kısmını bitirmek, 3 aylık test sonucunda da sene sonunda hizmete sunmak. Banliyölere hizmet edecek ama aynı zamanda YHT Ankara'dan Pendik'e kadar gidiyor. Haydarpaşa'ya kadar kesintisiz hale gelecek ve bazı YHT'lerde ise karşıya geçebilecek. Marmaray bu anlamda önemli bir projedir. Yapacağımız proje hem yeni bir deniz altından otomobillerin geçmesi adına bir tünel olacak. Yani Marmaray'ın ve Avrasya'nın birleşimi gibi hem de raylı sistem olacak. İki katı bir gidiş, geliş çift şerit otomobillere, bir gidiş, bir geliş raylı sistemin hizmetinde 3 katlı olacak. Marmaray Projesi 18 ayrı raylı sistemle entegre olup, şehrin her yerine insanımızı taşıyabilecek. Aynı şekilde 3 katlı İstanbul Tünelindeki raylı sistemde 10 farklı raylı sistemle entegre olacak. Sadece İncirli'den Söğütlüçeşme'ye yolcu taşımayacak. Günde 6,5 milyon yolcuya 3 katlı tüneldeki raylı sistem hizmet edecek, entegre olduğu sistemlerle birlikte. Marmaray'da kendisi günde 1,5 milyon insana hizmet erecek. Bu çok önemli bir proje" ifadelerini kullandı.

3. HAVALİMANI

3. havalimanı çalışmalarında gelinen son nokta ve 3. Havalimanının açılmasıyla birlikte Atatürk Havalimanının kapanıp kapanmayacağı konusunda bir değerlendirmede bulunan Bakan Arslan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu kadar büyük bir projeyi yapıyorsanız hızlı gitmek durumundasınız. Çok başarılı gidiyor çalışmalar ve 3 binin üzerinde iş makinesi çalışıyor. 30 binin üzerinde işçi ve beyaz yakalı çalışan var. Hedefimiz 29 Ekim 2018'de hizmete sunmak. 3. Havalimanı ile Atatürk Havalimanı'nın hava koridoru ortak. Geçmişte havalimanı yeri tespiti yaparken de buna dikkat ettik. Ayrı bir hava koridoru olabilir mi ama gördük ki ayrı bir koridor olsun dediğimiz zaman İstanbul'dan çok uzaklaşıyorsunuz. 3. Havalimanı 200 milyona kadar hizmet edebilip bütün havacılık hizmetini oradan görebilince Atatürk Havalimanını artık yolcu taşımacılığı alanında kullanmayacağız ancak genel havacılığa hizmet etmesi nedeniyle Atatürk Havalimanı hizmete devam edecek. Normal yolcular tamamen 3. Havalimanından olacak, küçük uçak geldi, devlet başkanları geldi, eğitim amaçlı bir uçak indi bunlar buradan hizmet edecek."

RİZE-ARTVİN HAVAALANI

Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2. Havalimanı olma özelliğini taşıyan Rize-Artvin havalimanı ile ilgili Arslan, "Bütün işlemler bitti, dolgu yapılmaya başlandı ve 6 milyon ton taş döktük. Günde 20 bin ton dökülüyor. Birkaç ay içerisinde bunu 4 bin kamyona çıkartacağız. 80 bin ton günde taş dökeceğiz. Denizi 25 metre dolduruyoruz. Yılda 3 milyon yolcuya hizmet edecek bir havalimanı yapıyoruz" bilgisini verdi.

YÜKSEK HIZLI TREN ÇALIŞMALARI

Yaşar'ın, "2018'de açılması planlanan Yüksek Hızlı Tren hattı var mı?" sorusunu yanıtlayan Arslan, yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi: "Konya-Karaman arası YHT projesi ile ilgili hattı bitirdik. Karaman sonrasında da Ulukışla üzerinden Mersin-Adana ve devam ederek Gaziantep'e kadar hat devam ediyor. Şu anda Gaziantep'e kadar olan alanda inşaatlar devam ediyor. Etüt projeleri devam ediyor, Şanlıurfa'ya uzatacağız. Şanlıurfa'yı da Diyarbakır'a, Mardin'e, Siirt'e kadar uzatmış olacağız. Doğu-Batı aksında Ankara-Sivas arası inşaat devam ediyor. Hedefimiz, önümüzdeki yılsonuna kadar inşaatı tamamlayıp 2019'da da elektriği, sinyali, testleri bitirip 2019 yılında Sivas'a kadar hizmete sunmuş olacağız. 2019 yılında 2 saatte Sivas'a gidilebilecek. Sivas'tan da 5.5-6 saatte Haydarpaşa'ya gidebilecek. Sivas sonrası Erzincan istikametinde inşaat devam ediyor. Erzincan sonrası Erzurum-Kars projeleri hazırlanıyor. Bilecik-Bursa arası inşaat devam ediyor. Heyelanlı bölgeler vardı, fiilen inşaat devam ediyor. Ayrıca İstanbul sonrası Halkalı-Kapıkule ihale süreçlerini başlattık. Ankara-Polatlı'dan sonra Afyonkarahisar-Kütahya-Uşak-Manisa-İzmir'e hizmet edecek olan hattın tamamında işlere başlandı. Orada da hedef 2019. Bununla yetinmeyip İstanbul'dan gelen hattı Eskişehir üzerinden Afyon'dan, Burdur-Isparta'dan Antalya'ya indirme projemiz devam ediyor. Ankara-Kayseri'yi önümüzdeki yıl ihale edeceğiz. Kayseri'den Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya'ya inecek bir proje çalışmamız var. Karadeniz istikametinde de Ankara-Kırıkkale-Samsun projemiz devam ediyor, önümüzdeki yıl uygulama projeleri bitecek. Ayrıca, Erzincan üzerinden Trabzon'a ikinci bir hat daha proje çalışmaları devam ediyor."

"1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NÜ 2023'TEN ÖNCE HİZMETE AÇACAĞIZ"

Bakan Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün rüzgar testleri hakkında ise, "Kulelerin testlerini geçen hafta Danimarka'da yaptık ve çok başarılı sonuçlar elde ettik. 120 kilometre saati geçince rüzgar trafiği durdururuz ama 288 kilometrelik rüzgara göre testleri yaptık ve çok başarılı sonuçlar elde ettik. Önümüzdeki yıl ortalarında komple köprünün testlerini yaparak 2023 yılına kalmadan açacağız" dedi.

"DOĞU EKSPRESİNDE BİLETLER 2 DAKİKADA TÜKENİYOR"

Doğu Ekspresi'nde yer bulunamaması ile ilgili açıklama yapan Arslan, "Kars kış turizmiyle daha bilinir ve çok tercih edilir hale geldi. Doğu Ekspresinde özellikle yataklı vagonlarda yer bulunmuyor. Biz satış yaptığımız gün belli vagonları acentalara, belli vagonları da vatandaşın satın alması adına satışa sunuyoruz. Ancak olağanüstü bir ilgi var ve iki dakikada bütün biletler tükeniyor. Trenlere 3-4 ilave vagon koyduk. Pulmanlarda şu anda ciddi sayıda yer var ama yataklı vagonları ilave vagonla çözüyoruz" açıklamasında bulundu.

ahmet-arslan-2-010.jpg

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.