BAE ve Pakistan’dan Türkiye’ye “Tır Karnesi” kapsamında ilk taşımalar yapıldı

BAE ve Pakistan’dan Türkiye’ye “Tır Karnesi” kapsamında ilk taşımalar yapıldı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Pakistan'dan Türkiye'ye "Tır Karnesi" kapsamında yapılan ilk taşımalar, hem zamandan hem maliyetten tasarrufun yolunu açtı.

Kara ulaştırma koridoru üzerindeki ilk karayolu taşıması TIR Karnesi kapsamında yapıldı. Uzun süreler boyunca gündemde yerini koruyan bu koridorun 5.300 kilometrelik ilk seferi İstanbul Muratbey Gümrük Müdürlüğü’nde hedefine ulaştı. Seferde Pakistan’dan ithal edilen bisiklet lastiği ve kumaş cinsi eşyalar taşındı.​

Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının koordinasyonunda Pakistan Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi ile birlikte Pakistan ve İran’dan gelen temsilcilerin, ayrıca Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) gibi uluslararası örgütlerin de katılım sağladığı törende TOBB da ana paydaşlardan biri olarak yerini aldı.

asli-calik.jpgTörende TOBB Taşıma ve Lojistik Sistemler Daire Başkanı Aslı Çalık da bir konuşma yaptı. Türk ihracatçılarının bu koridoru kullanmalarının önemine dikkat çeken Çalık, bölge ülkeleri ile olan ticaretinde son derece hayati bir koridor olduğunu ifade etti. Çalık, aynı zamanda kâğıt TIR Karnesi ile işlemeye başlayan bu koridorun bir an önce eTIR kapsamında dijital taşımacılık koridoruna dönüşmesi gerektiğine değindi.

Bu sayede hâlihazırda 1 ay süren denizyolu taşımalarına kıyasen karayolunda 10 ila 12 günlük sürelere inilmesi ve iki ülke arasındaki ticaretin ciddi şekilde hız kazanması bekleniyor. Özellikle konteyner krizinin yaşandığı günümüzde ihracatçı firmalarımız için zaman ve maliyet avantajı sağlayacak bu yeni koridorun, ülkemiz taşımacılık ve dış ticaret işlemleri için sürdürülebilir niteliğe kavuşması önem arz ediyor.

tir-karnesi-ile-bae-pakistan.jpg

tir-karnesi-ile-bae-pakistan3.jpg

tir-karnesi-ile-bae-pakistan4.jpgLOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.