Aygaz, 239 milyon kâr etti

Aygaz, 239 milyon kâr etti

Toplantıda, 2010 yılı konsolide mali tablolarına göre 239 milyon TL net dönem karı elde eden Aygaz’ın, hissedarlarına 125 milyon TL brüt nakit temettü...

Toplantıda, 2010 yılı konsolide mali tablolarına göre 239 milyon TL net dönem karı elde eden Aygaz’ın, hissedarlarına 125 milyon TL brüt nakit temettü dağıtmasına karar verildi.

Aygaz’ın 2010 yılı toplam cirosu, bir önceki yıla göre yüzde 24 artışla 4.7 milyar TL’ye ulaşırken, net kârı da 239 milyon TL olarak gerçekleşti. Toplam LPG satışı yüzde 2 artışla 1.6 milyon tona çıkan Aygaz, ihraç ettiği LPG miktarını da yüzde 39 artırarak 240 milyon dolar ihracat geliri elde etti.

Aygaz Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, Aygaz’ın, LPG işindeki başarısının yanı sıra, iştirakleriyle birlikte doğalgaz ve elektrik üretimi alanlarında iddialı büyümesini sürdürdüğünü vurguladı. Memioğlu, şöyle konuştu:

“Elektrik üretim alanında faaliyet gösteren Entek iştirakimizin yüzde 49.6 hissesini Amerikan enerji şirketi AES’e satarak, ortaklık için önemli bir adım attık. Bu ortaklık çerçevesinde doğalgaz, kömür, hidroelektrik ve diğer kaynaklar ile çalışan elektrik santrallerine yatırım yapmayı planlıyoruz.”

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.