Avrupa Yatırım Bankasından Türk lojistik şirketine kredi

Avrupa Yatırım Bankasından Türk lojistik şirketine kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye'de Alternatif Taşımacılık şirketine yeni kargo gemisi satın alabilmesi için 30 milyon euro civarında bir parayı, kredi olarak verebileceğini açıkladı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), 30 milyon doların üzerinde bir parayı, Türk firmasına ödünç kredi vereceğini açıkladı. Türkiye'nin deniz taşımacılığı firmasının yeni kargo gemisi satın alabilmesi için kredi borcu istemesi üzerine Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası , 30 milyon doların üzerinde olan parayı verebileceğini açıkladı. Dün yapılan açıklamada, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) yeni bir kargo gemisinin satın alınması için başvuruda bulunan Türk deniz ulaştırma firmasına 27.5 milyon euro (yaklaşık olarak 31.6 milyon dolar) kredi vereceği belirtildi.

Alternatif Ulaştırma Taşımacılığı tarafından yapılan açıklamada ise, gemi içinde ve dışında sürülen otomobil, kamyon, römork veya demiryolu vagonları gibi tekerlekli kargo taşımacılığı üzerine, 283 römork kapasiteli yeni bir 55,5 milyon euroluk (yaklaşık olarak 63,8 milyon dolarlık) gemi yatırımı yapacak "denildi. Ayrıca, küresel çevre tesisi tarafından finanse edilen EBRD'nin yeşil lojistik programı kapsamında 4.5 milyon euroluk (yaklaşık olarak 5.2 milyon dolarlık) küçük kredi sağlanacağı belirtildi.

Yeni kargo gemisinin, İstanbul limanı Haydarpaşa ile Kuzey Doğuda bulunan İtalya’nın liman şehri olan Trieste arasında olan rota üzerinden firmanın genişlemesini kolaylaştırmak ve işletme verimliliğinin artması sağlanacağı açıklandı. Ayrıca, ithalatın yüzde 60'tan fazlasının ve ihracatın yüzde 55'inin kıymetli olması nedeni ile deniz ticareti Türkiye'nin Avrupa ile güçlü ticari ilişkisinden yola çıkılarak, sektörün hızla büyümesine devam ettiği belirtildi. Alternatif Taşımacılık, 2013 yılında 15 ülkenin uluslararası nakliye yapabilmesi, iç değıtımlarının yapılabilmesi, dış ticarette büyüme sağlanabilmesi, gümrük ve tedarik zinciri yönetimi ve hizmetlerinin sunulabilmesi için entegre lojistik şirketi olarak kurulmuştu.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.