ATO'dan Ankara Lojistik Üs'süne ziyaret

ATO'dan Ankara Lojistik Üs'süne ziyaret

ATO Başkanı Baran: "Ankara Lojistikle Türkiye'yi Dünyaya Taşır" 21 saat önceAnkara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Lojistik Üssü’nü ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Lojistik Üssü’nü ziyaret ederek incelemelerde bulundu. ATO Başkanı Baran: Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran,  Ankara Lojistik Üssü'nü ziyaret ederek incelemelerde bulundu.  Ankara Lojistik Üssü'nün örnek bir proje olduğunu belirten Baran, " Ankara bu modern tesiste sağlayacağı lojistik hizmetleriyle  Türkiye'yi dünyaya taşır" dedi. Ankara Lojistik Üssü Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Gündüzve yönetim kurulu üyelerinin daveti üzerine  Ankara Lojistik Üssü'ne giden ATO Başkanı Baran'a, ATO Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, Yönetim Kurulu Üyeleri Vecdet Fehmi Şendil ve Ülkü Karakuş eşlik etti.  Ankara Lojistik Üssü Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Gündüz'ün üs hakkında detaylı bilgiler verdiği ziyarette, Baran ve beraberindeki heyet, üste ve bu üs içerisinde bulunan  Ankara Yurtiçi Nakliye ve Lojistik Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

Avrupa standartlarında bir lojistik üssü

basari-2.jpgAnkara Lojistik Üssü'nün,  Türkiye'nin  Avrupa standartlarında ilk uluslararası taşımacılık üssü olduğunu belirten Başkan Gündüz, 700 bin metrekare alan üzerinde kurulu bulunan üste,  Ankara Yurtiçi Nakliye ve Lojistik Merkezi'nin de taşınmasıyla birlikte, yaklaşık 400 firma ve 2 bin 500 çalışanın bulunduğunu, günlük araç yoğunluğunun ise bin 200'e ulaştığını anlattı. Gündüz, " Ankara Lojistik Üssü'nü demiryolu ve havayoluyla entegre etmek istiyoruz, bu yönde çalışmalarımız var" dedi. Lojistik konusunun dış ticaretteki yerine de değinen Gündüz, lojistiğin  Ankara ihracatına katkısının yüzde 20 seviyesinde olduğunu söyledi.

"Lojistik Sektörü Dış Ticarette Kilit Rol Oynuyor"

ATO Başkanı Baran da burada yaptığı konuşmada  Türkiye'nin lokasyon olarak  Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri ve  Avrupa arasında bir köprü konumunda olduğunu hatırlatarak, " Türkiye Balkanlar, Ortadoğu,  Kafkasya ve  Doğu Akdeniz'deki ekonomik ve demografik merkezleri birbirlerine bağlayan bir köprü konumunda.  Ankara ise bu köprünün orta noktası" dedi. Lojistik sektörünün dış ticarette kilit rol oynadığının altını çizen Baran,şunları söyledi:  "Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için coğrafi avantajını lojistik sektör açısından da iyi değerlendirmeli.  Ankara,  Türkiye'nin ortasında ve lojistik için modern ve tam donanımlı bir tesise sahip. Şehrimizin coğrafya itibariyle etrafında ulaşabileceği insan sayısı 2 milyarı, bu ülkelerin toplam gayrisafi milli hasılası ise 23 trilyon doları buluyor. Lojistik sektörü, artık büyümede stratejik sektör olarak tanımlanıyor.  Türkiye'nin özellikle de  Ankara'nın coğrafi avantajının üzerine  Ankara Lojistik Üssü'nün sağlayacağı fiziksel altyapı avantajını kullanarak büyük başarılara imza atılabilir.  Ankara bu modern tesiste sağlayacağı lojistik hizmetleriyle  Türkiye'yi dünyaya taşır." (İHA)

lojjistik.jpg

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.