• BIST 104.954
 • Altın 374,324
 • Dolar 6,7743
 • Euro 7,4347
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 9 °C

Aras Kargo'yu ipten alan karar

Aras Kargo'yu ipten alan karar
Evrim Aras, ortaklar arasındaki anlaşmazlığın derinleştiğini belirterek şirketin yönetiminin imkânsız hale geldiğini kaydetti. Aras, sorunun çözümü için mahkemeden, şirketin tasfiyesine karar vermesini istedi.

Ortaklar arasındaki anlaşmazlık sonrası kayyum atamasının yapıldığı Aras Kargo ile ilgili açılan önemli bir davada karar çıktı. Davayı, şirketin dört ortağından biri olan Evrim Aras açtı. Aras, ortaklar arasındaki anlaşmazlığın derinleştiğini belirterek şirketin yönetiminin imkânsız hale geldiğini kaydetti. Aras, sorunun çözümü için mahkemeden, şirketin tasfiyesine karar vermesini istedi. Diğer ortaklar, ‘Davanın reddine karar verilmesi’ dedi. Mahkeme, yargılama sonrası Aras’ın talebini ret etti.

TÜRKİYE genelindeki yüzlerce şubesi ve binlerce çalışanı ile hizmet veren Aras Kargo, sektörün en büyük şirketi konumunda. Şirketin hali hazırda 4 ortağı bulunuyor. Yüzde 75’lik hisse Aras ailesinden üç isme, yüzde 25 hisse ise Viyana merkezli Austrian Post’a ait. Şirketteki sıkıntı ise 3 yıl önce baş gösterdi. Hisse alım opsiyonunun kullandırılması konusunda taraflar arasında ortaya çıkan anlaşmazlık çözülemedi. Yürütülen görüşmelerden sonuç çıkmayınca, Evrim Aras’ın 3 yıl önce açtığı dava sonrası şirkete kayyum atandı.

ŞİRKET FESHEDİLSİN

Anılan davanın yanı sıra, ikinci bir davanın daha açıldığı anlaşıldı. Davayı, şirketin yüzde 26,86 hissesine sahip olan Evrim Aras açtı. Aras Kargo AŞ’ye karşı açılan davada, şirketin feshine karar verilmesi istendi. Verdi Avukatlık Ortaklığı’nın hazırladığı dava dilekçesinde, bu talebin gerekçelerine ilişkin ayrıntılı bilgilere yer verildi. Dava dilekçesinde özetle şöyle denildi: “Şirket yönetiminde çift başlılık var. CEO ayrı CFO ayrı hareket ediyor. CEO’nun taleplerini, CFO’ya bağlı birimler yerine getirmiyor. CEO’nun atamasını A grubu hissedarlar, CFO’nun atamasını ise B grubu hissedar olan Austrian Post yapıyor. A grubu hissedarlar arasında da derin anlaşmazlık var. Ortaklığın birlikte yürütülmesi artık mümkün değil. Ortaklar arasında iletişim kalmadı; ortak amaçlarını yitirdiler. Şirket, yönetim kurulundan yoksun bir biçimde faaliyet yürütüyor. Ya, davacıya ait hisse rayiç değer üzerinden alınsın ya da şirketin tasfiyesine karar verilsin.”

ZOR DURUMDA BIRAKMAK İSTİYOR

Davaya, yüzde 25 hissedar olan Austrian Post müdahil oldu. Austrian Post adına Esin Avukatlık Ortaklığı avukatı Koray Söğüt’ün hazırladığı savunmada ise şunlar kaydedildi: “Davalı Aras Kargo’nun durumu, işlemez haldeymiş gibi gösterilmiş. Şirket, faaliyetlerini sürdürüyor. Ödemelerinde herhangi bir sorun yok. Davacı, müvekkil şirketi sistematik olarak yıpratıyor; şirketin yönetimini zor durumda bırakmak istiyor. Davacının asıl amacı, şirkette organsızlık hali yaratarak bu durumu kendi lehine kullanmak istiyor. Davanın reddine karar verilsin.”

MAHKEME, DAVAYI REDDETTİ

Mahkeme, geçen günlerde yaptığı 10’uncu celsede kararını verdi. Duruşmaya davacı avukatları katılmadı. Hem Aras Kargo, hem Austrian Post hem de, yüzde 26,86 hissenin sahibi olan Barış Baran Aras’ın avukatları “davanın reddine karar verilsin” dedi. Mahkeme, davanın reddine karar verdi. Karara, davacı taraf avukatlarının itiraz hakkı bulunuyor.

Rakamlarla Aras Kargo

*Temeli 40 yıl önce atıldı…..*Çalışan sayısı 12 bin….*Şube sayısı 825….*2017 yılı cirosu 1 milyar lira

*Filodaki araç sayısı 3.320

Dinçer GÖKÇE -  HÜRRİYET

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096