Aras Kargo, Austrian Post ile yürüyecek

Aras Kargo, Austrian Post ile yürüyecek

Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras, 125 milyon TL’ye şirketin yüzde 25’ine ortak olan Austrian Post ile teknoloji entegrasyonunda...

Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras, 125 milyon TL’ye şirketin yüzde 25’ine ortak olan Austrian Post ile teknoloji entegrasyonunda önemli adımlar atmayı hedeflediklerini söyledi. Austrian Post Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Georg Pölzl da Aras Kargo’nun kargo sektöründe önemli bir potansiyeli olduğuna ve ileri hizmet anlayışı ile Austrian Post Grubu’nun stratejik ortaklarından biri olduğuna dikkat çekti.

 

Aras Kargo 2013 yılı sonunda 600 milyon TL’lik satış geliri beklerken, 2015 yılsonuna kadar 100 milyon Tl yatırım yapmayı hedefliyor.

Türkiye’nin lider ve öncü kargo şirketlerinden Aras Kargo, Avusturya’nın lider, Avrupa’nın yaygın lojistik ve posta servisi Austrian Post ile ortaklığının detaylarını İstanbul’da düzenlediği bir basın toplantısıyla duyurdu. Rekabet Kurulu’nun onayının ardından tamamlanan satış ile Austrian Post, Aras Kargo’nun yüzde 25’lik hissesi için 125 milyon Tl ödedi.

Türkiye’de kargo sektöründe pek çok yeniliğe imza atan Aras Kargo, bu ortaklıkla operasyonlarında teknoloji entegrasyonu ile ilgili önemli adımlar atmayı hedefliyor. Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras ortaklık sürecini özetlerken şöyle konuştu: “Aras Kargo olarak Türkiye’de tartışmasız ve sürdürülebilir liderliğe dönük vizyonumuzla, Avrupa’nın sektöründe en güçlü markalarından biri olan Austrian Post’tan teklif gelmesini memnuniyetle karşıladık. Austrian Post 2010 yılından bu yana şirketimizle işbirliği modelleri üzerinde çalışıyordu. 2011’de Aras Kargo’nun yüzde 20 hissesinin İş Girişim Yatırım Ortaklığı’na satılmasıyla birlikte Austrian Post bu kez de ortaklık modellerini 2012 yılının ikinci çeyreğinin sonlarına doğru İş Girişim’le yürüttüğü görüşmelerde ele aldı. 2012 sonunda görüşmeler belli bir olgunluğa gelince artık şirket bilgilerinin bilgi bankasında toplanması ve sunulması aşamasına geçildi. Haziran ayında ön sözleşmenin imzalanması ve Rekabet Kurulu’ndan onay alınmasını takiben 30 Temmuz 2013 tarihinde nihai olarak satış işlemi gerçekleşti. Austrian Post, Aras Kargo’nun İş Girişim Sermayesi’ne ait olan yüzde 20 hissesi ile Aras ailesine ait olan yüzde 5 hissesini toplam 125 milyon TL’ye satın aldı.”

“Yılsonunda 600 milyon TL’yi aşacağız”

Yılsonunda gelirlerinin 600 milyon TL’ye ulaşmasını beklediklerini belirten Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras, “2013 yılında kârlılıktan ödün vermeden, yatırımlarımıza devam edeceğiz. 2012 yılı sonunda elde ettiğimiz yıllık yüzde 16’lık büyüme hedefini sürdürüyoruz. 2014 hedefimiz de bu büyüme hızına paralel. Yılsonunda satışlarımızın 600 milyon TL’yi aşmasını öngörüyoruz” dedi.

 “2015 sonuna kadar 100 milyon TL yatırım”

Aras Kargo, Austrian Post ile yürüyecek

Austrian Post ile ortaklıklarında teknoloji transferi ve operasyonel verimlilikte stratejik ortaklığı hedefleyen Evrim Aras, yeni dönemde yatırımların da bu paralelde artacağını belirtti. Aras; “Bu dönemde vizyoner yaklaşımımızla yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye devam edeceğiz. Mevcut iş planımız son derece iddialı, öncelikle bunları gerçekleştireceğiz. Müşteri memnuniyetini merkeze alan operasyon anlaşıyışımızı, teknolojimizi, sistemlerimizi ve hizmet kalitemizi, ortağımızın tecrübelerinden de yararlanarak, daha ileriye taşımak önceliğimiz. Özellikle e-ticaretteki büyümeye paralel artan müşteri taleplerini araç filomuzun iyileştirilmesi ve operasyon merkezlerimizdeki teknolojilerin yenilenmesi ile karşılamayı planlıyoruz. Şu an için 2014 ve 2015 yılları için yatırım öngörümüz 100 milyon Tl civarında” dedi

Evrim Aras şirketin büyümesine paralel olarak istihdam arttıracaklarını, dağıtım kanallarını daha yaygınlaştıracaklarını da duyurdu.

“Aras Kargo’nun e-ticaret için geliştirdiği Tahsilatlı Kargo satışları 1 yılda 2.2 kat büyüdü”

Kargo sektöründeki ana oyuncuların ciroda büyüme ortalamasının 2012 yılında yüzde12 civarında olduğuna dikkat çeken Evrim Aras, e-ticaret nedeniyle bu sektör ortalamasının 2013 yılında biraz daha fazla olmasını öngördüklerini belirtti. Aras “Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre internetten satışlar Ağustos 2013’te bir önceki yıla göre yüzde 26 artış gösteriyor. Aras Kargo’nun da e-ticaret sitelerine sağladığı hizmetten elde ettiği gelir de buna paralel yükseliyor. E-ticaret siteleri için geliştirdiğimiz Tahsilatlı Kargo ürünümüzün satışları 2012’de bir önceki yıla göre 2,2 kat arttı. Yeni kuşak tüketim alışkanlıkları bizlerin de iş yapma şekillerini biçimlendiriyor” dedi.

Austrian Post CEO’su Georg Pölzl: “Aras Kargo stratejik partnerimiz”

Austrian Post Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Georg Pölzl de “Bu ortaklık sayesinde Türkiye’nin geleceğe dönük büyüme hedefleri ile paralel potansiyeli olan kargo piyasasına girdik. Sektörde müthiş bir potansiyel görüyoruz. Lider bir hizmet sağlayıcısı olarak Aras Kargo’nun mükemmel finansal istatistikleri ve ileri seviye hizmet anlayışı var. Tüm bu nedenlerle Aras Kargo’yu Austrian Post Grubu‘nun stratejik partneri olarak görüyoruz” dedi.

Aras Kargo, Austrian Post ile yürüyecek

Aras Kargo kimlik bilgileri:

Kuruluş Yılı:                                      1979 (Aras Pazarlama ve Dağıtım)

Çalışan sayısı:                                9.700 (Acente ve şube çalışanları ile beraber)

Bölge Sayısı:                                      19

Şube sayısı:                                        844

Hizmet verilen yerleşim merkezi:     1.500

Transfer merkezi sayısı:                   28

Araç sayısı:                                       3.023

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.