Araçlar sosyal paylaşım yapacak

Araçlar sosyal paylaşım yapacak

Ford'un ABD'deki kazaları önlemek ya da büyük ölçüde azaltmak için geliştirdiği, otomobile yerleştirilen "çarpışma uyarı" sistemi, Türkiye'de trafik...

Ford'un ABD'deki kazaları önlemek ya da büyük ölçüde azaltmak için geliştirdiği, otomobile yerleştirilen "çarpışma uyarı" sistemi, Türkiye'de trafik sıkışıklığının hafif hasarlı çarpışmalarla yolda bekletilen arabalar arkasında oluşan uzun kuyruklar olduğu düşünülürse yeni bir çözüm olabilir.

Ford tarafından yapılan basın açıklaması ve sunumu Washington Post tarafından duyuruldu.

Post'un haberine göre, geçen Salı yapılan sunumda çarpışma uyarı sistemine sahip araç içindeki sürücü bir kavşakta kırmızı ışıkta hızla geçen bir arabayı tespit ettiğinde, sistem tarafından uyarılıyor. Çarpışma durumu uyarısı aynı donanıma sahip diğer araca gönderiliyor. Uyarı saniyenin onda birinde veriliyor. ses ve ışık ile. Bir tehlike saptandığında bir araç kendi menzilindeki( 300 metreye kadar) aynı donanıma sahip diğer araçlara da bu bilgiyi iletiyor.

Özetle araçların bir "sosyal medyası" oluyor. Araçlarların birbiriyle "konuşmaları" sağlanmış oluyor.

Bu sistem bazen "çarpışmadan kaçınma sistemi" olarak da adlandırılıyor. Ford ise bunu gelişmiş Wi-Fi olarak adlandırıyor.

Ford yeni teknolojisini duyururken basın bülteninde, Ekim ayında, ABD Ulusal Karayolları Trafik Güvenliği İdaresinin raporuna işaret ediyor. Bu akıllı hale getirilmiş araçların ABD'de yıllık 4,5 milyon hafif araç kazasını önleyebileceği, yani hafif araç kazalarının yüzde 81'inin önüne geçilebileceği söyleniyor. Uzmanlara göre bu akıllı araçlar 5 ila 10 yıl içinde yollara çıkabilir.

Üstelik yine Post'a göre bu teknolojinin maliyeti araç başına 100 dolar, yani oldukça düşük olacak.

Türkiye'de trafik sıkışıklığının büyük ölçüde hafif hasarlı trafik kazalarında arabaların uzunca süre yollarda durması olduğnuda, 100 dolar gözden çıkarılmayacak bir rakam gibi durmuyor.


HABERTÜRK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.