Araç denetimlerinde hedef aşıldı

Araç denetimlerinde hedef aşıldı

Bakanlığın yanı sıra diğer kuruluşların yaptığı denetimler de dikkate alındığında denetlenen araç sayısı 7 milyon 600 bini, cezalandırılan araç...

Bakanlığın yanı sıra diğer kuruluşların yaptığı denetimler de dikkate alındığında denetlenen araç sayısı 7 milyon 600 bini, cezalandırılan araç sayısı 114 bini ve kesilen ceza tutarı da 179 milyon TL?yi buldu. Kara Ulaştırması Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu, 2011 hedeflerinin 12 milyon aracın denetimi olarak açıkladı.

Sektör mensupları arasında en çok konuşulan konular arasında en ön sırada korsan taşımaların olduğu ve bunu önleme amaçlı denetimlerin yeterli biçimde yapılmadığı yer alır. Buna ilişkin olarak Kara Ulaştırması Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu?ya 2010 denetim hedeflerinin gerçekleşme durumunu 2011 hedeflerini ve buna yönelik çalışmalarını sorduk.

Bakanlığın 2010 denetimleri

Genel Müdür Ali Rıza Yüceulu, bakanlığın geçmiş yıl yapılan denetimleri de dikkate alarak 2010 yılı için 5.5 milyon denetim hedeflediğini uygulamada bunu aşarak 6.5 milyon denetim gerçekleştirdiklerini belirtti. Bakanlığın denetimlerinde 93 bin araca 148 milyon TL ceza uygulandı.

Toplam denetim büyüklükleri

Emniyet ve Jandarmanın yaptığı denetimlerde 1 milyon 250 bini aşkın araç denetlenip 20 bini aşkın araca 30 milyon TL?yi aşkın ceza uygulandı. Böylece toplamda 7.6 milyon araç denetlenip 114 bin araca 178 milyon ceza uygulanmış oldu.

Denetim istasyonları artıyor

Kara Ulaştırması Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu, 24 adet yol kenarı denetleme istasyonu sayısını önümüzdeki 4 ay içerisinde 60?a çıkarılacağını belirterek, ?Korsan taşımacılıkla mücadele etmek için yol kenarı denetleme istasyonlarının sayısını artırmak gerekiyor. Bunun başka çözümü yok? diyor.

Terminallerde denetim zaten var

Sektör temsilcilerinden gelen ?Terminallerde bakanlık denetleme elemanlarının bulunması? isteğine sıcak bakmayan Yüceulu, ?Her şey Ulaştırma Bakanlığı?ndan isteniyor. Terminalde belediyenin de zabıtası var. Emniyetin de elemanı var. Şimdi ben oraya bir eleman koysam ne olacak? Vardiyalı çalıştırmam için en az üç eleman geriyor. Ben o üç elemanı oraya koyacağıma bir yol kenarı denetleme istasyonunu daha faaliyete geçirim? diyor.

Kaynak: ULAŞTIRMA DÜNYASI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.