Anadolu Isuzu'dan geleceğin mobilitesine yatırım

Anadolu Isuzu'dan geleceğin mobilitesine yatırım

Anadolu Isuzu, Akdeniz koridoruna geleceğin mobilitesi için 5G dağıtım modeli getirecek “5GMED” projesinin 7 ülkedeki 21 iş ortağından biri oldu

Türkiye’nin önde gelen Ar-Ge Merkezlerinden birine sahip olan ve tasarladığı ürünler ile en yaygın ticari araç satış ve servis ağına sahip otomotiv markası Anadolu Isuzu, Akdeniz koridoruna geleceğin mobilitesi için 5G dağıtım modeli getirecek “5GMED” projesinin 7 ülkedeki 21 iş ortağından biri oldu. Anadolu Isuzu, Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan ve Kasım 2023’e kadar uygulamaya konacak projeye, 5G ile haberleşen cihazlar ile donatılmış ve 5G kesitinde L2+ otonom sürüş kabiliyetine sahip ilk aracı geliştirme çalışmalarına başladı. Proje sayesinde firma yerli mühendislik ve yerli bilgi birikimi alanında önemli kazanımlar elde etmeyi hedefliyor.

Anadolu Isuzu’nun, konsorsiyum ortakları ile başvuruda bulunduğu küresel ölçekte 16 milyon Euro bütçeli 5GMED (Akdeniz Sınır Ötesi Koridorunda Gelecekteki Mobilite İçin Sürdürülebilir 5G Yayılım Modeli) Ufuk 2020 projesi Avrupa Komisyonu tarafından %75 oranında fonlanmaya hak kazanmıştır. Anadolu Isuzu proje kapsamında 5G ile haberleşen cihazlar ile donatılmış ve 5G kesitinde L2+ otonom sürüş kabiliyetine sahip ilk aracı geliştirmeye başlayacak. Uluslararası Akdeniz koridoruna geleceğin mobilitesi için sürdürülebilir bir 5G dağıtım modeli getirmeyi hedefleyen proje, Eylül 2020'de başlatılacak, Kasım 2023'e kadar uygulamaya konacak. Projenin Anadolu Isuzu’nun elektrikli ve otonom araçlar alanındaki gelişimine hız katması hedefleniyor. Geçtiğimiz yıl ilk elektrikli aracını tanıtan firma, Avrupa fonları ile desteklenen projeler ile ortaya koyduğu teknolojiler sayesinde geleceğin otonom araçlarındaki mühendislik birikimini de arttırmayı, bunu katma değer yaratan ürünlere çevirmeyi hedefliyor.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.