Anadolu Grubu ile Isuzu anlaştı

Anadolu Grubu ile Isuzu anlaştı

Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ'den İMKB'ye yapılan açıklamada, bir süredir Anadolu Grubu ile Isuzu Motors Limited (Isuzu) arasında yürütülen...

Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ'den İMKB'ye yapılan açıklamada, bir süredir Anadolu Grubu ile Isuzu Motors Limited (Isuzu) arasında yürütülen ve bazı ürün gruplarının Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ (AIOS) tarafından üretilerek ihraç edilmesini amaçlayan görüşmelerde mutabakat sağlandığı ve konuya ilişkin ortak niyet beyanının dün Japonya'da Isuzu'nun genel merkezinde imzalandığı kaydedildi.

İki aşamalı proje

Buna göre projenin, birincisi hazırlık, ikincisi icraat olmak üzere 2 aşamadan oluştuğu belirtilen açıklamada, Isuzu ile daha önce yapılmış anlaşmaların güncelleştirilmesinden ve AIOS'un Anadolu Endüstri Holding AŞ, Yazıcılar Holding AŞ ve Özilhan Sınai Yatırım AŞ tarafından sahip olunan hisselerinin yaklaşık toplam yüzde 3'lük bir bölümünün Isuzu'ya satılmasından sonra 1. aşamanın başlamasının öngörüldüğü, Isuzu'nun daha önce yüzde 17 olan AIOS hisselerinin yüzde 20'ye çıkmasıyla AIOS'un faaliyetlerini de konsolide edebileceği vurgulandı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Hazırlık dönemi olacak bu aşamada Isuzu'nun AIOS'un teknik becerilerini artırmak amacıyla gerekli teknik personeli AIOS'a tahsis etmesi ve yine bu amaçla en geç bir yıl içinde yaklaşık yıllık 300 adetlik Pick Up montajına başlanması planlanmaktadır.

Yaklaşık 2 yıl sürecek hazırlık çalışmalarının sonuçları 2009 yılı içinde taraflarca yeniden değerlendirilecek ve projenin fizibilitesinde mutabakat sağlanması halinde 2. aşamaya geçilecektir. Bu aşamada, Avrupa dahil yurt dışına ihraç edilmek üzere AIOS'da kamyon/kamyonet ve Pick Up'ların imalatının yapılması kararı verilebilecektir. Bu durumda Anadolu Grubu şirketlerinin sahip oldukları AIOS hisselerinden bir miktar daha Isuzu Motors'a satılacaktır. Bu yeni yapılanmada da Anadolu Grubu, AIOS'un yönetimini ve kontrolünü elinde tutmaya devam edecektir."

Dünya Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.