Aksaray'a kamyon çarptı

Aksaray'a kamyon çarptı

Aksaray’da kamyon üreten ve 2 bin 500 kişiye iş sağlayan Mercedes Benz Türk, kriz yüzünden üretimini 2 güne kadar indirince Aksaray ciddi yara aldı....

Aksaray’da kamyon üreten ve 2 bin 500 kişiye iş sağlayan Mercedes Benz Türk, kriz yüzünden üretimini 2 güne kadar indirince Aksaray ciddi yara aldı. Şirkette 700 kişi işten çıkarılırken, bu markaya üretim yapan 5’i büyük çaplı 20 firma da üretimi durdurdu. Aksaray’da fabrika kapanmadı ama krizden önce 10 bin olan çalışan sayısı 6 bine kadar geriledi.

Mercedes Benz Türk, Colin’s, Sütaş gibi firmaların yatırım için tercih ettiği Aksaray, küresel krizden ciddi bir darbe yedi. Aksaray’da kamyon üreten ve idari personelle birlikte 2 bin 500 civarında çalışanı olan Mercedes Benz Türk kriz yüzünden üretimini 2 güne kadar indirince Aksaray’ın ödediği fatura da ağır oldu. 700 kişinin işten çıkarıldığı Mercedes Benz Türk’ün durma noktasına gelmesi, Aksaray’da bu markaya üretim yapan 5’i büyük çaplı yaklaşık 20 firmanın da üretimi durdurmasına neden oldu.

5 büyük fabrika durdu

Kamyon üretimi olmayınca sipariş alamayan bu fabrikalar stratejik önemdeki personeli tutup diğerlerini ya işten çıkardı ya da süresiz izne çıkardı. Aksaray’da fabrika kapanmadı ama krizden önce 10 bin civarında olan toplam çalışan sayısı 6 bine kadar geriledi.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Öztürk, “Mercedes Benz’in en son üretim yaptığı gün sayısını 2’ye düşürdüğünü duyduk. 2 bin 500 çalışanları vardı. Emekliliği gelenlerle yollar ayrıldı, toplamda 700 kişi işten çıkarıldı. En büyük sıkıntımız Mercedes Benz oldu yani. Bizim için çok önemli bir kurum. Çünkü bu şirket durunca Organize Sanayi Bölgesi’nde onlara üretim yapan 5 fabrika da üretimini durdurdu. Mercedes Benz’e bağlı sıkıntıya giren firma sayısı toplamda 20’ye yaklaşıyor. Ne zaman biteceğini bilmedikleri bir bekleyiş içerisindeler. Bunlar dışında kapanan veya üretimini durduran firma yok Aksaray’da. Diğerleri ama kapasite düşürerek ama işçi azaltarak yoluna devam etmeye çalışıyor. Herkesin sıkıntısı talebin düşmesi” diye konuştu.

Rapor hazırlanıyor

Organize Sanayi Bölgesi ve Mercedes Benz ile ilgili bir çalışma yaptıklarını da kaydeden Öztürk, “Bu çalışmanın sonunda hazırlayacağımız raporda şirketin Aksaray’a katkısını da koyacağız. Şirketle de görüşerek hep birlikte içinde bulunduğumuz sıkıntıyı atlatmanın yollarını konuşmayı istiyoruz. Çünkü Mercedes Benz tekrar 4-5 günlük üretim yapmaya başlarsa Aksaray’daki sıkıntı da aşılır, böylece işsizliğin artmasının önüne geçilir. Hükümet de üretimi destekleyen bir paketi açıklar ve sektörlere yönelik önlemler alırsa krizi daha az tahribatla atlatabiliriz. Her şey bittikten sonra önlem almanın çok faydası olmayacaktır” dedi.

VATAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.