Abramoviç tahtını el Nayan’a kaptırdı

Abramoviç tahtını el Nayan’a kaptırdı

Arap Şeyhi el Nayan’ın 20 metre genişliğindeki yatı Azzam dünyanın en büyük yatı oldu. Böylelikle 3 yıldır birinciliği kimseye kaptırmayan Rus oligarkı...

Abramoviç tahtını el Nayan’a kaptırdıArap Şeyhi el Nayan’ın 20 metre genişliğindeki yatı Azzam dünyanın en büyük yatı oldu. Böylelikle 3 yıldır birinciliği kimseye kaptırmayan Rus oligarkı Abramoviç artık ikinci büyük yatın sahibi.

Dünyanın en büyük yatına sahip olma ünvanını son üç yıldır elinde bulunduran Rus oligark Roman Abramoviç, tahtını Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Halife bin Zayed el Nayan’a kaptırdı. Zayed el Nayan’ın, seyahate hazır hale gelen yatı Azzam, dünyanın en büyük yatı ünvanının sahibi oldu. Zira, Abramoviç’in 163.5 metrelik mega yatı Eclipse, 180 metrelik Azzam’ın gerisinde kalarak ikinci sıraya yerleşti. Adını Arapça’da “bağlılık” kelimesinden alan Azzam, 20 metre genişliğiyle 12 çift katlı otobüsten daha uzun. Tasarlanması bir yıl ve inşası üç yıl süren Azzam, 94 bin beygir gücüyle saatte 35 deniz milinden fazla bir hıza ulaşarak da suların en süratlisi olma özelliğine sahip.

Yıllık masrafı 48 milyon

Dünyada başka hiçbir yatta bulunmayan bu özellik ise, yatın sahip olduğu 4 su jet motoruna sahip olmasından kaynaklanıyor.

Sadece yıllık masrafı 25 milyon dolar (48 milyon lira) olan beş katlı Eclipse’in içindeki lüks ve konforu aratmayacak şekilde hazırlanan Azzam’ın maliyeti ise 608 milyon doları (1.1 milyar lira) buldu.

Abramoviç tahtını el Nayan’a kaptırdı

36 kişi ağırlama kapasiteli, 50 kişilik mürettebata sahip olacak altı katlı süper yatta, 10 metrelik bir salon, toplam 1 milyon litre hacminde havuzları, iki heliport, sinema salonu, çocuk oyun odası, güzellik salonu, dans pisti, sauna, konferans salonu, bir mini denizaltı ve kendine has bir füze savunma sistemi bulunuyor.

Geçen nisan ayında Bremen Limanı’nda Alman gemi inşa şirketi Lürssen tarafından tamamlandıktan sonra ilk kez suya indirilen Azzam’ın sahibinin kim olduğu ise sır gibi saklanıyordu. Ortadoğulu bir işadamına ait olduğu tahmin edilen yatı Nauta Yachts şirketi tasarladı.

Güvertesinde fazla geniş alan bulunmayan Azzam’da daha çok kamaralar üzerine yoğunlaşılması ise yatı bir Arap müşterinin almış olabileceği ihtimallerini güçlendirmişti. Zira, Rus ve ABD’li müşteriler, daha çok davet ve partileri için geniş güverteler seçerken Arap müşterilerin tercih etmediği biliniyor.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.