8 Ocak itibarıyla yürürlüğe girdi

8 Ocak itibarıyla yürürlüğe girdi

Cengiz Günay, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından karayollarındaki ticari araçlar için verilen, K türü yetki belgelerinde yeni yönetmelikle değişikliklerin meydana geldiğini ve K yetki belgelerinde indirime gidildiğini söyledi.

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından karayollarındaki ticari araçlar için verilen, K türü yetki belgelerinde yeni yönetmelikle birlikte değişikliklerin meydana geldiğini ve K yetki belgelerinde indirime gidildiğini açıkladı. Yeni yönetmeliğin, Resmî Gazete yayımlandığını ve yeni ücret tarifesinin 8 Ocaktan itibaren geçerli olmaya başladığını belirten Başkan Günay, yapmış olduğu açıklamada, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde, karayollarında ticari araçların kontrollerini sağlamak amacı ile verilen K türü yetki belgelerinde çeşitli düzenlemeler meydana gelmiştir. K1 belgesi 24 Bin 307 TL iken 10 Bin TL’ye, K2 belgesi 12 Bin 152 TL iken 10 Bin TL’ye, K3 belgesi ise 12 bin 152 TL iken 5 Bin TL’ye indirilmiştir. K2* ve K1* belgelerinde ise mevcut ücretin %75 muafiyeti uygulanacaktır. Bunların yanı sıra fiyat tarifelerinde taşıt eklemelerin ücreti ise 112 TL’den 300 TL’ye çıkarılmıştır. Özellikle K1 belgelerinde vatandaşlarımızın ve firmalarımızın karşısına çıkan tonaj uygulamasında ise gerçek kişilerde tonaj 25 tona indirilmiş tüzel kişiliklerde 50 ton kapasite şartı getirilmiştir. K3 belgelerinde ki tonaj uygulaması ise 45 tondan 35 tona indirilmiştir. Yeni yönetmelikle birlikte K1* yetki belgesi sahipleri sadece il içi nakliye faaliyeti yapabiliyorken şuan ülke genelinde, şehirlerarası nakliye faaliyetini gerçekleştirebileceklerdir” dedi.

“TAŞIT KARTI ÜCRETLERİ 112 TL’DEN 60 TL’YE DÜŞÜRÜLDÜ”

Günay, “Muayene süresinin geçirilmesi nedeniyle (muayene bitim tarihinden itibaren 30 gün) K yetki belgelerinden düşen araçların, yeniden ilave edilmesi ve yetki belgesinin yenilenmesi sırasında alınan taşıt kartı ücretleri de 112 TL’den 60 TL’ye düşürülmüştür.  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, TOBB’un Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığı protokol çerçevesinde 2006 yılından itibaren odamız K türü yetki belgelerini düzenlemeye yetkili odadır. Bu kapsamda Tekirdağ il sınırları içerisinde bulunan gerçek kişi ve tüzel kişilik başvuruları odamız tarafından itina ile yapılmaya devam edilmektedir. 8 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin ticari taşımacılık faaliyetinde bulunan gerçek kişi ve tüzel kişi sahiplerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek açıklamasını tamamladı.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.