400 araçlık 'portatif' otopark

400 araçlık 'portatif' otopark

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Yerleşkesinde bulunan Tempus Otomotiv Mekanik Teknolojileri Servis Sanayi Ltd. Şti'nin yöneticisi Cumali Elibol, artan trafik...

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Yerleşkesinde bulunan Tempus Otomotiv Mekanik Teknolojileri Servis Sanayi Ltd. Şti'nin yöneticisi Cumali Elibol, artan trafik yoğunluğunda araç parkına çözüm üretebilmek adına ortakları Selçuk Mesken ve Ahmet Karagün ile 1.5 yıldır ?portatif otopark? projesi üzerine çalıştıklarını söyledi.

 

Proje kapsamında 36 metre genişliğinde 76 metre uzunluğundaki 3 katlı 400 araç kapasiteli otoparkın 1/40 ölçeğinde maketini oluşturduklarını ifade eden Elibol, projenin hayata geçirilmesiyle günümüzde birçok alanda karşılaşılan park sıkıntısının aşılacağına inandıklarını vurguladı.Otoparkın tamamen çelik konstrüksiyondan tasarlandığını anlatan Elibol, şöyle devam etti:

 

?Günümüzdeki katlı otoparklar, park sorununu önemli ölçüde çözüyor. Fakat, otoparkın yıkılıp başka bir yerde oluşturulması için önemli bütçeler gerekiyor. Hatta yenisini yapmak, eskisini yıkmaktan daha kolay. Oysaki bizim projemizdeki otopark, istenildiği zaman sökülüp başka bir yere kurulabiliyor. Öyle ki sadece 75 günde otoparkı söküp başka bir yere monte edebiliriz. O nedenle hiç bir şekilde atıl bir yatırım olmaz.?

 

Projenin hayata geçirilmesi için 3 milyon liralık kaynağa ihtiyaç duyduklarını bildiren Elibol, ?Şu ana kadar çalışmalara başlanması için 2 belediye ile görüştük. Ancak yap-işlet-devret modelini teklif ettikleri için hayata geçiremedik. Fakat görüşmelerimiz sürüyor. Türkiye'nin ilk portatif otoparkını kurabilmek için yatırımcılarımızı bekliyoruz? dedi.

 

Yatırımına göre çok büyük gelir sağlayacak bir proje geliştirdiklerini, projenin 2.5 yılda da kendini amorti edebilecek kapasitede olduğunu savunan Elibol, şöyle konuştu:

 

?Otopark inşa edildikten sonra hiç bir şekilde atıl bir yatırım olmayacak. Çünkü otoparkı iller arası taşımak bile mümkün. Öte yandan bu otoparkın yapımı için 480 ton metal kullanılacak. Hurda metalin 55 kuruştan satıldığını göz önünde bulundurursak, en kötü ihtimalle metalleri hurdacıya satsanız dahi, elinize 264 bin lira gibi bir rakam geçer. Yani otoparkı bir süre kullandıktan sonra hurdaya ayırmak isteseniz bile yatırımın yüzde 8'ini elinizde tutabilirsiniz. Bu da en kötü ihtimal olarak düşünülebilir.?

 

 

Otoparkın istenilen şekilde tasarlanabileceğini belirten Elibol, ?Biz dikdörtgen bir otopark tasarladık. Ancak bunu kare veya L harfi tarzında da yapmak mümkün. Yani arazinin şekline ve boyutuna göre portatif otopark yapmak çok kolay? diye konuştu.

 

ELEKTRİK ÜRETİMİ DE MÜMKÜN

 

Projede ışıklandırma sisteminin sensörler aracılığıyla kullanılacağını anlatan Elibol, ?Bu sayede otoparka giren bir aracın park edileceği ana kadar ışık sensörler sayesinde aracı takip edecek. İçeride herhangi bir hareket olmadığı zaman ise elektrik sarfiyatı 0 olacak? dedi. Otoparkı kurmak isteyenlerin küçük bir yatırım daha yaparak elektrik enerjisi üretebileceğini dile getiren Elibol, şunları kaydetti:

 

?Otoparkın en üst katında çatı olmayacak. Ancak en üst kata yine metallerden güneş enerjisi sistemi yerleştirilebilir. Bu sayede güneşten elektrik üretebiliriz. Eğer bu özelliği değerlendirmek isteyen yatırımcılar olursa, elektrikli otomobillerin önümüzdeki günlerde trafiğe çıkacağını düşünürsek, müşterilerine bir anlamda yakıt istasyonu prensibine dayalı olarak elektrik satışı yapabilir.?

 

LOJİPORT 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.