1 TIR, 1.5 dakikada yüklenebilir

1 TIR, 1.5 dakikada yüklenebilir

Depo operasyonlarındaki yükleme-boşaltma hızı verimliliğin en önemli ölçüsüdür. İşte, farklı çözümleri bütün dünyada kabul gören Hollandalı...

Depo operasyonlarındaki yükleme-boşaltma hızı verimliliğin en önemli ölçüsüdür. İşte, farklı çözümleri bütün dünyada kabul gören Hollandalı Joloda da, yeni temsilciliği ile Türk lojistik sektörüne artık bir telefon kadar yakın.

1969 yılında kurulan Hollandalı Joloda firması, yine aynı sektörün İngiltere’deki büyük oyuncularından biri olan Hydraroll firmasını satın alarak global ağını büyüttü ve en önemli yükleme boşaltma çözüm üreticilerinden biri olarak öne çıktı.

Liverpool, Anglesey ve Hollanda’daki fabrikalarında üretim yapan Joloda International, hızlı tüketim malları dağıtımı, hava kargo sektörü, matbaacılık sektörü, otomotiv sektöründe Just-in-time uygulamaları ve içecek sektörlerindeki otomatik yükleme sistemleriyle market lideri konumunda. Avrupa, Japonya ve Amerika’daki market liderliğiyle beraber, Joloda’nın mevcut stok dağıtım ve servis yetkinlikleri dünyada 18’den fazla ülkeye ulaşıyor.

Joloda’nın her ölçüdeki konteyner, treyler, kapalı kasa kamyon, ve van tipi araçlar için hem otomatik hem de manuel sistemleri mevcut. Bu sistemler bazen sadece yükleme rampası üzerine, bazen sadece araç içine, bazen de her ikisine birden monte edilmek suretiyle yükleme ve boşaltma operasyonunun yürütülmesini sağlıyor. Araç ya da rampasına herhangi bir montaj yapılmasını istemeyen firmalar için portatif olarak dakikalar içinde kurulup sökülebilen pratik sistemler de firmanın çözümleri içerisinde yer alıyor. Yük tipi olarak hem paletli yükler için, hem de paletsiz dağınık yükler için çözüm sağlıyorlar.

Tam otomatik sistem

Joloda Türkiye Temsilcisi Bülent Doğru’ya sistemin çalışma prensibini sorduk.  Bu yöntemin, 3 ayağı olduğunu ifade eden Doğru, şunları kaydetti:  Sistemin ilk ayağında rampaya bir platform yerleştiriliyor. İkinci etapta ise yükün boşaldığı yere de aynı sistem kuruluyor. Sistemin son olarak kurulduğu yer ise aracın içi. Bu yöntemle bir  TIR’ı 1.5 dakikada yükleyebilmeniz mümkün. Gittiği yerde de yine düğmeye bastığınızda 1.5 dakikada yükü boşaltıyorsunuz. Ve bunları yaparken herhangi bir ekipman ya da  insan gücü kullanmıyorsunuz.”

Bu uygulamayı aradaki mesafe yakınsa önerdiklerini belirten Bülent Doğru,  “Daha çok shuttle servisler için uygundur. İstanbul’dan yüklenip, Kayseri’de inecekse çok da fizibl değil. Bu sistemde gittiğiniz mesafe 10-15 dakikalık bir mesafeyse o zaman en yüksek verimi alabilirsiniz. 9 rampada yapılan işi tek rampada yapar hale gelirsiniz. Sistemi kullandığınızda yaptığınız ekipman ve personel tasarrufu da başka bir katma değer olarak değerlendirilebilir. Maliyet açısından bakıldığında sistemler genel olarak 6 ayda kendini amorti eder. Bir diğer avantajı da, yüklemenin içine insan girmeyeceği için iş kazaları da olmayacaktır. Bir forklift kullanıcısı, paletli yükü bir TIR’a 45 dakikada yükleyebiliyor. Bizim otomatik sistemimizde hiç kimse olmadan bir düğmeye basmakla sadece 1.5 dakika yeter. 15 TIR’la yapacağınız işi 2 TIR’la yapabilirsiniz” diye konuştu.

Manuel sistem

Bu yöntem doğal olarak otomatik sisteme göre daha ucuz. Bülent Doğru, manuel sistemi de şöyle özetliyor: “Konteynere iki parça ray döşenir. Kaldıraç tarzındaki aletimizle de yüklemeyi gerçekleştiririz. Sistem tekerlekli olduğu için 30 tonluk yükleri bile elinizle de hareket ettirebilirsiniz. 5 dakika gibi bir zaman içinde bir ya da iki kişiyle yük indirme ve bindirme yapabilirsiniz.  Diyelim ki rayıyla, kaldıraçıyla 15 bin Euro’luk bir sistem aldınız. Bu takımı binlerce kez kullanabilmeniz mümkün. Çünkü sistemi kuruyorsunuz, işiniz bitince de, alıyorsunuz rayınızı, aracınızı koyuyorsunuz kenara. Ayrıca, insan gücü ve kaldıraç metoduna göre çalıştığından bir enerji harcanması da söz konusu değil. Çelik malzeme kullanıldığı için de ömürleri son derece uzun. İki yıl malzeme, yedek parça ve servis garantili hizmet veriyoruz.

Yeni model çığır açacak

Joloda’nın önümüzdeki aylarda piyasaya sürmeyi düşündüğü en yeni ürünü ise sadece yükleme  rampası üzerine kurulacak bir platform sistemi ile rampaya gelen her türlü araca, araçta herhangi bir düzenek olmaksızın, bir hamlede tüm yükün otomatik yüklenmesi prensibine dayanıyor.

Türkiye’deki araçlar genelde kiralık olduğu için araçlarda yapılacak tadilatlara kullanıcıların pek de sıcak bakmadığını söyleyen Bülent Doğru,  “Özmal araca da, kanal aç; sistemi monte et işine insanlar pek sıcak bakmıyor.  ‘Benim rampamda sistem olsun, hangi araç gelirse gelsin yükleme yapayım, 3 araca bağımlı kalmayayım’ diyor haklı olarak. Yeni modelimizde sistemi rampaya koyuyoruz. Gelen hangi araç olursa olsun yüklemenizi gerçekleştiriyorsunuz. Burada tüm yapılması gereken rampa ile aracın aynı seviyede olması. Bunun için de, iki boynuz takıyorsunuz rampa ile araç sıfırlanmış oluyor. Sistemi rampa olmayan yerlerde de kullanmak mümkün. Örneğin, bir depo var, rampası yok. O zaman da çelik konstrüksiyon ayaklarla sorunu çözüyorsunuz. TIR da açık ya da kapalı alanda herhangi bir rampa olmadan yükünü alabiliyor” açıklamasını yaptı.

Joloda’nın elleçleme avantajları

Ø  Araç başına 30-45 dakikalık yükleme süreleri 3-5 dakikaya indiriliyor.

Ø  Aynı sevkiyat sayısı için gereken araç, rampa, depo ve yükleme alanı azalıyor.

Ø  Ağır, uzun, dağınık yükler pratik şekilde bir arada yüklenebiliyor.

Ø  Araçların atıl bekleme süreleri minimum seviyeye indiriliyor.

Ø  Özellikle soğuk zincir lojistiğinde ürünlerin hızla sevk edilerek kalitelerinin korunması sağlanıyor.

Tam otomatik bant sistemi

3 tipi bulunan tam otomatik sistemlerin aralarında büyük fiyat farkları yok. Bu sistemlerden biri de bilinen bant sistemi. Bülent Doğru, bant sistemini de yük çeşitliliğinin olduğu durumlarda öneriyor. Aracın içine de aynı sistemi kurduklarını ifade eden Doğru, “Dolayısıyla bu sisteme her türlü yükü yüklemeniz mümkün. Yani palet, paletin yanında çuval, onun yanında demir parçası karışık olarak taşımanız mümkün. Yükünüz paletli, tek bir yerde doluyor ve tek bir yerde boşalıyorsa probleminiz az. Ancak, çeşitli yerlerden farklı farklı yüklenip; gittiği yerde de farklı farklı boşalıyorsa daha zorlanırsınız. İşte bu sistemde hepsini aşıyorsunuz. Düğmeye bastığınızda istediğiniz yük kapıya geldiğinde forklift alır ve siz kapınızı kapatıp yolunuza devam edersiniz” sözleriyle açıklıyor sistemin avantajını…

Van tipi araçlara yüklenen paletli yükler için ise Vanloda çözümü öneriliyor. Aracın içerisine 1 ya da 2 kişi tarafından yerleştirilebilen portatif bir platform üzerindeki tekerlerin otomatik olarak kaldırılıp indirilmesi sayesinde paletlerin araç içerisinde kolaylıkla hareket etmesi sağlanıyor. Sistemin hareket etmesini ise sadece aracın çakmak çıkşına yapılan bir kablo bağlantısı sağlıyor.

Selçuk ONUR - LOJİSTİK EKİPMANLAR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.